Dominikańskie Zaduszki Jazzowe

Jak co roku modlitwą i muzyką artyści uczczą pamięć zmarłych muzyków. Zaduszki Jazzowe odbędą się u dominikanów na warszawskim Służewie, w Krakowie i Lublinie.

Już 2 listopada na Zaduszki Jazzowe zapraszają dominikanie do służewskiego kościoła Świętego Dominika. O godz. 19.30 odprawiona zostanie msza święta, której uczestnicy będą się modlić za zmarłych muzyków. Po mszy w dolnym kościele odbędzie się koncert zespołu RGG.

Tegoroczne Zaduszki poświęcone będą pamięci zmarłego w styczniu Zbigniewa Wegehaupta, uznawanego za najlepszych basistów na polskiej scenie jazzowej. W kwietniu 2011 roku muzyk brał udział w kościele na Służewie w akademickich rekolekcjach jazzowych, które głosił zmarły kilka miesięcy później o. Andrzej Hołowaty, wielki miłośnik jazzu.

4 listopada już po raz 27. msza święta jazzowa odprawiona zostanie w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. Po mszy celebrowanej o godz. 19.30 odbędzie się koncert zaduszkowy.

Pomysłodawcą organizowania Zaduszek Jazzowych u krakowskich dominikanów jest Jan Budziaszek, znany perkusista i świecki ewangelizator. W 1987 roku zamówił mszę w dominikańskiej świątyni za zmarłych amerykańskich muzyków jazzowych. Po modlitwie obecni w kościele Świętej Trójcy artyści zagrali koncert. Od tamtej pory Zaduszki odbywają się tutaj co roku.

Po raz siódmy natomiast Zaduszki Jazzowe odbędę się u ojców dominikanów w Lublinie. 9 listopada w bazylice Relikwii Krzyża Świętego o godz. 19.30 rozpocznie się msza, a po niej Stanisław Soyka wystąpi z koncertem poświęconym twórczości Czesława Niemena.

jg, sz, dominikanie.pl / PAGór OPs

Za: www.dominikanie.pl