Home Wiadomości Doroczna Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Doroczna Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Redakcja

Doroczna Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego trwa we wtorek, 21 sierpnia, na Jasnej Górze. Tradycyjnie do sanktuarium przybyli przedstawiciele szkół z całej Polski.

Spotkanie przebiega pod hasłem: „Wychowanie młodego pokolenia w duchu miłości Ojczyzny ma wielkie znaczenie dla przyszłości Narodu” (św. Jan Paweł II, Łowicz 1999).

„Jesteśmy ciągle na etapie toczenia się reformy oświaty – wyjaśnia s. Maksymiliana Wojnar z Zarządu Rady Szkół Katolickich w Polsce – Reformy generalnie są bardzo kłopotliwe, burzą pewien porządek. Jesteśmy w połowie tej reformy, bo za rok nas czeka jeszcze reforma liceów i techników. Mamy pogląd na to co pozostało zrobione i co nas czeka i uważamy, że najważniejszą sprawą dla szkół katolickich jest obrona, tu i teraz w Polsce, tożsamości, charakteru szkoły katolickiej w nauczycielach, w dyrektorach, dlatego tematyka tej konferencji, chociaż nie jest to wprost napisane w programie, ale to jest kierunek na katechezę, na duszpasterstwo dzieci i młodzieży, na współpracę z rodzicami. (…) Będziemy mówić także o takim trudnym zadaniu dla szkół, mianowicie od 1 września wchodzi obowiązkowe ocenianie nauczycieli według określonych kryteriów i wskaźników”.

„Chcemy uczyć naszych uczniów dobrze matematyki – dodaje s. Maksymiliana – Dzisiaj rozpoczynamy informacyjny program dla dyrektorów dobrego uczenia matematyki w klasach początkowych 1-3. Chcemy wesprzeć tę trudną dziedzinę edukacji, która w Polsce kuleje, ponieważ matematyka nie jest potrzebna tylko do liczenia pieniędzy, ale uczy krytycznego myślenia”.

Mszy św. odprawionej w bazylice przewodniczył i homilię wygłosił bp Roman Pindel, biskup diec. bielsko-żywieckiej. W homilii biskup postawił pytanie: „Jak uczynić to, żeby ci, którzy są słuchaczami jednej Ewangelii, jednej katechezy, a wychodzą z tak bardzo różnych środowisk, z tak bardzo różnych rodzin, mogli być zgodnymi słuchaczami i odbiorcami zbawienia, pogłębienia wiary, odnalezienia swojego miejsca w Kościele. Cały czas pojawia się to pytanie, w jaki sposób. Tak, jak biskup ma być zwornikiem, integratorem jedności Kościoła miejscowego, tak katecheta powinien pozwolić swoim uczniom, nieraz bardzo zantagonizowanym, odnaleźć się w jednym Kościele (…) Módlmy się o właściwie zrozumienie tej sytuacji, w której przychodzi nam kształtować, uczyć tych, którzy są nam powierzonymi uczniami”.

Program Konferencji:
godz. 10.00 – Rozpoczęcie konferencji modlitwą. Przywitanie uczestników – ks. Zenon Latawiec SDB, przewodniczący RSK: Wyjaśnienie dotyczące programu konferencji i materiałów; Informacja o Konkursie Ogólnopolskim: „Ludzie wiary i ludzie Kościoła w służbie Niepodległej”.

godz. 10.25 – Zagadnienia prawne, w tym dotyczące organizacji szkół podstawowych, zespołów szkół, dotowania, zatrudniania, oceny pracy nauczycieli i dyrektorów oraz inne.

godz. 11.10 – Jak szkoła może pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci do wiary (także w wychowaniu w ogóle), Piotr Giertych, katecheta w szkołach Sternika, pomysłodawca projektów ewangelizacyjnych i wychowawczych

godz. 12.10 – Konferencja formacyjna, ks. bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki

godz. 13.00 – Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej

godz. 14.15 – O wspieraniu kształcenia matematycznego w szkołach podstawowych; Projekt Rady Szkół Katolickich dla szkół, przedstawiają: prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska i dr Jan Amos Jelinek
– Komunikaty
– Koronka do Miłosierdzia Bożego

cdn.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es, mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda