Home WiadomościZ kraju Doroczne spotkanie Krajowej Rady Misyjnej

Doroczne spotkanie Krajowej Rady Misyjnej

Redakcja

Przygotowania do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, który obchodzony będzie w październiku, zdominowały obrady Krajowej Rady Misyjnej, które odbyły się w Warszawie. Podczas dorocznego spotkania Rady zastanawiano się nad tym, jak najowocniej wykorzystać inicjatywę misyjną papieża Franciszka, aby odnowić świadomość powołania misyjnego w Kościele w Polsce oraz ożywić jego zapał misyjny.

Rozpoczynając spotkanie, bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zachęcił do wykorzystania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego jako szansy ożywienia animacji i formacji misyjnej w Polsce. Hasło tego Miesiąca brzmi: Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie.

– Papieskie Dzieła Misyjne przygotowały bogatą propozycję działań, mających na celu ożywienie zapału misyjnego. W jaki sposób Kościół w Polsce będzie przeżywał ten Miesiąc, co zaproponujemy diecezjom, parafiom oraz wszystkim wspólnotom kościelnym, jak wykorzystać ten czas do pogłębienia świadomości misyjnej wśród duchownych i świeckich? – pytał bp Jerzy Mazur SVD.

Ks. prał. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych przedstawił propozycje działań w diecezjach i parafiach. Poinformował, że Papieskie Działa Misyjne przygotowały już materiały liturgiczne na nabożeństwa różańcowe na miesiąc misyjny. Znajdują się w nich rozważania różańcowe oraz czytanki zbudowane na dwóch filarach: krótkie wskazania dotyczące misji ad gentes z nauczania Ojca św. Franciszka i fragmenty listów polskich misjonarzy.

Dzieła przygotowały również comiesięczne nabożeństwa misyjne oparte o papieską intencję misyjną. Gotowe są komentarze misyjne w pomocach liturgicznych oraz pomoce homiletyczne, które będzie można wykorzystywać w przygotowaniu kazań dla dzieci.

Komisja Misyjna oraz Papieskie Dzieła Misyjne podjęły współpracę z mediami katolickimi celem rozpropagowania idei miesiąca misyjnego. Do modlitwy i wspierania misji będą zachęcały portale internetowe, Radio Maryja i Telewizja Trwam, transmisje niedzielnych celebracji Mszy świętych z Łagiewnik w TVP 1, tygodniki katolickie oraz miesięczniki. Przygotowano krótkie filmy, które prezentują w skondensowanej formie różne możliwości zaangażowania się na polu misyjnym – te filmy są do pobrania w Dyrekcji Krajowej PDM.

Przewodniczący Krajowej Rady Misyjnej zapowiedział również zwołanie V Krajowego Kongresu Misyjnego w czerwcu 2021 r. Ostatni Kongres miał miejsce w 2015 r. i był radosnym świętem środowisk misyjnych w Polsce. Przyczynił się do integracji i ożywienia animacji misyjnej. – Chcemy, aby Kongres był wysłuchaniem misjonarek i misjonarzy. Niech świat misyjny przyjdzie do nas i podzieli się z nami swą codziennością, radościami, problemami i potrzebami. Będziemy uważnie słuchać, by podjąć wyzwania współczesnych misji – wyjaśnił bp Jerzy Mazur SVD.

Krajowa Rada Misyjna została powołana w 2005 r. Jej zadaniem jest wspieranie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w posłudze na rzecz misyjnego dzieła Kościoła, inicjowanie nowych działań na rzecz misji, koordynacja animacji i formacji misyjnej oraz wymiana doświadczeń i integracja środowisk misyjnych w Polsce.

W skład 40-osobowej Rady wchodzą przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych, agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, zgromadzeń zakonnych, ruchów, stowarzyszeń i wspólnot, które zaangażują się w animację misyjną oraz wspierają misjonarzy.

Za: ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda