Duchacze: Rekolekcje zakonne

W Prowincji Polskiej Zgromadzenia Ducha Świętego, jak co roku, w tygodniu po Niedzieli Zmartwychwstania, odbyły się rekolekcje, na które zostali zaproszeni współbracia pracujący w Polsce.

Wśród uczestników było także dwóch ojców z zagranicy. Rekolekcje poprowadził ks. dr Krzysztof Grzywocz, prezbiter diecezji opolskiej. Źródła radości – to temat tegorocznego czasu refleksji i przemyśleń.

Ks. Rekolekcjonista znaczną część nauk oparł na adhortacji apostolskiej papieża Franciszka o miłości w rodzinie Amoris Laetitia. Jak instrument, który się rozstraja potrzebuje ciągłego strojenia, tak człowiek winien wciąż dostrajać się do Bożego prowadzenia. Nawiązując do adhortacji ks. Krzysztof zaznaczył, że wszyscy jesteśmy złożoną mieszaniną światła i cienia. Miłość braterska wymaga zatem od wszystkich nieustannej pracy nad sobą, stałej troski, by nasze relacje były jak najlepsze. Ks. Rekolekcjonista skłaniał do głębokiej refleksji stawiając liczne pytania: jak zapisują się w naszych serach twarze osób, które są wokół nas? Na ile, dzięki naszej pogodzie ducha, te twarze stają się pogodniejsze? Czy potrafimy w sposób wystarczający współczuć? Być z innymi na ich drogach radosnych, a szczególnie bolesnych?

W czasie rekolekcji zostało poruszonych wiele innych ważnych spraw dotyczących relacji na co dzień. Z pewnością, nade wszystko dzięki modlitwom tak wielu życzliwych ludzi, którzy są wokół nas, te rekolekcje przyczynią się do tego, że tam, gdzie Bóg nas postawi będziemy tworzyli jeszcze lepszą atmosferę rodzinną.