Oblaci NMP: Dwa tysiące pielgrzymów na Świętym Krzyżu

Ponad 2 tys. pielgrzymów przybyłych z różnych stron Polski mimo deszczowej pogody wzięło dziś udział w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej na Świętym Krzyżu k. Kielc. Na zakończenie bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił 18-metrowy krzyż ustawiony na skale u stóp sanktuarium z okazji jubileuszu 75 lat posługi duszpasterskiej Misjonarzy Oblatów Marii Niepokalanej.

Z kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi na szlak XVI-wiecznej Drogi Krzyżowej wyruszyli kapłani, misjonarze oblaci ze Świętego Krzyża, osoby zakonne, alumni, parlamentarzyści, leśnicy, młodzież, osoby starsze i całe rodziny. Krzyż – symbol męki Zbawiciela – od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych stanów i zawodów.

Podczas rozważań pasyjnych biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę na znaczenie krzyża w życiu społecznym i osobistym. – Podczas drogi na Golgotę oraz przez śmierć Chrystusa nastąpiła swoista transformacja krzyża. To narzędzie do uśmiercania ludzi i symbol hańby skazańców stało się znakiem najwyższej miłości, znakiem Boga, który troszczy się o człowieka – zaznaczył biskup.

„Krzyże stojące przy wiejskich drogach, i górujące z wież kościołów, krzyże zawieszone w szkolnych salach, szpitalach i urzędach oraz w naszych domach uszlachetniają nasze obyczaje, zachęcają do ofiarności, do mężnego pokonywania trudności i znoszenia cierpień. Bo one są uczestnictwem w męce Chrystusa i prowadzą do Jego chwały” – mówił bp Nitkiewicz.

– Może ci, którym przeszkadza krzyż umieszczony w miejscach publicznych odczuwają to inaczej, może nie wiedzą, że Chrystus umarł na krzyżu również za nich. Ogarniamy ich naszą modlitwą i chcemy prosić: Jeśli krzyż dla was nic nie znaczy, zostawcie go w spokoju, nie znieważajcie tego znaku, który jest dla nas święty, pozwólcie abyśmy mogli umacniać się jego widokiem i czerpać z niego nadzieję – podkreślił ordynariusz sandomierski

Na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej bp Nitkiewicz poświęcił 18-metrowy krzyż ustawiony 4 kwietnia br. na skale u stóp Świętokrzyskiego sanktuarium z okazji jubileuszu 75-lecia posługi duszpasterskiej ojców oblatów w tym miejscu. Jest on już piąty z kolei. Pierwszy krzyż oblaci postawili w 1936 roku, by upamiętnić swoje przybycie i rozpoczęcie posługi duszpasterskiej w świętokrzyskim sanktuarium. Kolejne były stawiane w latach: 1957, 1965, 1987. Ofiarodawcą drewna na krzyż jest Nadleśnictwo Łagów

Historyczna droga krzyżowa jest uznawana za jedną z najstarszych w Polsce. Wybudowana została na przełomie XVI-XVII wieku z inicjatywy opata Michała Maliszewskiego, a odtworzona w październiku 2007 r. z okazji trwającego wówczas Świętokrzyskiego Milenium.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego, którymi opiekuje sie Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Marii Niepokalanej. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r.

KAI/ad

Za: www.deon.pl