Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego w Diecezjach Dwudniowe obchody dnia osób konsekrowanych w Diecezji Tarnowskiej

Dwudniowe obchody dnia osób konsekrowanych w Diecezji Tarnowskiej

Redakcja

ZZW niedzielę, 1 lutego, siostry zakonne, bracia i kapłani zakonni oraz inne osoby konsekrowane spotkali się w bazylice w Tuchowie i kościele klasztornym klarysek w Starym Sączu na uroczystych nieszporach.

W kościele klasztornym Sióstr Klarysek w Starym Sączu Nieszporom przewodniczył Ks. Biskup Stanisław Salaterski – biskup pomocniczy diecezji tarnowskie.

W Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej – Pani Ziemi Tarnowskiej uroczystym nieszporom przewodniczył Ordynariusz Diecezji tarnowskiej

Ks. Bp Andrzej Jeż. Nieszpory były transmitowane przez Radio Maryja.

Po udzielonym błogosławieństwie przez Księdza Biskupa, kapłani, bracia i siostry zakonne, zostali zaproszeni przez Ojca Superiora Wpólnoty Ojców Redemptorystów w Tuchowie O. Ryszarda Bożka na wspólną kolację, podczas której delegat KWPZM ds. zakonów męskich w Diecezji tarnowskiej Ks. Tadeusz Gniewek SCJ podziękował Księdzu Biskupowi za obecność i wspólną modlitwę.

Słowa wdzięczności skierował również do O. Ryszarda Bożka –superiora, Rektor WSD O. dr Janusza Urbana, kleryków, oraz O. Bogusława Augustowskiego proboszcza i kustosza Sanktuarium i wszystkim tuchowskim Współbraciom za okazaną życzliwość i gościnność.

W czasie radosnego spotkania Świadectwa swego powołania dali: S. M. Urszula Piwowar – katechetka, obecnie katechizuje w Tuchowie, Ojciec Stanisław Podgórski Redemptorysta – przeżywający w tym roku 70 rocznicę Święceń kapłańskich, Siostra Stefania Jaworska – Józefitka, oraz Kleryk Stanisław Paprocki Redemptorysta przygotowujący się do złożenia Profesji wieczystej i święceń Diakonatu.

Na zakończenie głos zabrał Ks. Biskup Ordynariusz, dziękując za urocze spotkanie, podczas którego – jak zaznaczył – więcej się dowiedział o życiu zakonnym, niż na wszystkich konferencjach i sympozjach.

Na zakończenie udzielił wszystkim obecnym błogosławieństwa.

W sam dzień swojego święta, Światowy Dzień Zycie Konsekrowanego, który Kościół obchodzi go już po raz dziewiętnasty, osoby konsekrowane przybyły do Tarnowa.

O 10.15 w klasztorze ojców bernardynów obchody rozpoczęło nabożeństwo Słowa Bożego, któremu przewodniczył O Grzegorz Chomiuk – magister Nowicjatu Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów w Zakliczynie.

Słowa powitania skierował do uczestników ks. dr Zbigniew Krzyszowski, wikariusz biskupi ds. zakonnych.

Konferencję ascetyczną wygłosił Gwardian tarnowskich bernardynów o. Lucjusz Wilk.

Po nabożeństwie w uroczystej procesji kapłani, bracia i siostry zakonne przeszli ulicami Tarnowa pod katedrę, gdzie świece poświęcił biskup tarnowski Andrzej Jeż.

On też przewodniczył uroczystej Eucharystii, wraz z biskupami pomocniczymi:

– bp Władysławem Bobowskim – obchodzącym w tym dniu 40 lecie sakry biskupiej,

– bp Wiesławem Lechowiczem i bp Stanisławem Salaterskim, oraz księżmi zakonnymi i diecezjalnym.

W homilii Ks. Biskup Ordynariusz powiedział:

-, Czym byłby świat, czym byłyby diecezje, parafie, gdyby nie przedszkola, domy opieki, hospicja, szkoły, ochronki, prowadzone przez osoby konsekrowane, w których też te osoby posługują z wielkim poświęceniem, oddaniem. Bezcenna jest zarówno ich praca, jak i świadectwo życia we współczesnym świecie – mówi ks. dr Zbigniew Krzyszowski, wikariusz biskupi ds. zakonnych.

– Dziękujemy za waszą modlitwę, wznoszącą się jak kadzidło, nie tylko we wspólnotach klauzurowych, ale także w czynnych. Wszak życie tych ostatnich nie jest jedynie działaniem, służbą, pracą, apostolstwem, ale także przeżywaniem czasu w klasztornych kaplicach, w błaganiu Boga w intencjach Kościoła, pasterzy, duchowieństwa, wiernych świeckich i osób konsekrowanych – mówił w homilii do osób konsekrowanych bp Andrzej Jeż.

Dziękował za każdego „Symeona” i za każdą „Annę”, za mężczyzn i kobiety, którzy poszli za głosem powołania, wybrali w Jezusie Chrystusie Boga na Oblubieńca i konsekwentnie służą Mu dniem i nocą.

– Życie konsekrowane jest niczym ów drżący na wietrze płomień świecy, który wciąż musimy osłaniać, aby mimo ludzkiej słabości i zewnętrznych przeciwności, mogło ogrzewać Kościół ciepłem służebnej miłości, rozpalając go żarem pokornej ofiary i oświetlając światłem niesłabnącej wiary. Proszę Was także, abyście ogrzewali świtałem swojej wiary, nadziei i miłości Kościół tarnowski. Jak Symeon i Anna obejmijcie swoimi modlitewnymi dłońmi całe dzieło ewangelizacyjne i duszpasterskie naszej diecezji – mówił do osób konsekrowanych.

„To my – ludzie Jezusa Chrystusa – winniśmy ukazywać, że jedność pośród ludzi jest możliwa; że możliwe jest braterstwo wszystkich nie tylko w chwilach ludzkich dramatów i wielkich katastrof” – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas obchodów Dnia Życia Konsekrowanego. Zdaniem biskupa takiego świadectwa tak bardzo potrzebuje współczesny świat, okaleczany wciąż niezgodą, podziałami i rozbiciem.

„Zachowując słuszną autonomię, swoisty styl dążenia do świętości, jesteśmy wezwani, by wspólnie, w jedności serc i umysłów budować Kościół, uczestniczyć w jego misji, porzucając pokusę realizowania własnych planów i podążania drogami niejako obok głównego nurtu Kościoła” – podkreślił kaznodzieja w homilii wygłoszonej w tarnowskiej katedrze.

Biskup przypomniał, że duchowość komunii zauważamy w dziejach życia konsekrowanego. „U założycieli i założycielek zgromadzeń i instytutów zawsze żywy był zmysł Kościoła, którego przejawem był ich pełny udział we wszystkich wymiarach życia kościelnego. Święci założyciele i założycielki kochali Kościół. Do ich przykładów musimy się nieustannie odwoływać, aby stawić opór dążeniom odśrodkowym i rozłamowym, dzisiaj szczególnie silnym w niektórych wspólnotach życia konsekrowanego w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej” – dodał kaznodzieja.

Mówiąc o roli osób konsekrowanych, bp Andrzej Jeż dodał, że proroczy wymiar mają autentycznie przeżywane śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości. Ordynariusz diecezji podkreślił, że osoby konsekrowane, które żyją skromnie, a dobra, jakimi dysponują, przeznaczają na utrzymanie miejsc kultu, apostolstwo i dzieła miłosierdzia, są z jednej strony znakiem sprzeciwu wobec bożków pieniądza i konsumpcjonizmu, a z drugiej świadczą o możliwości budowania społeczeństwa bardziej solidarnego, wrażliwego na potrzeby bliźnich.

Biskup wskazywał też, że ci, którzy składają ślub posłuszeństwa i przeżywają go dojrzale, są znakiem sprzeciwu wobec żądzy władzy. Ponadto biskup dodał, że radośnie przeżywany ślub czystości jest w dzisiejszym świecie znakiem sprzeciwu wobec nachalnej erotyzacji przestrzeni publicznej.

Podczas uroczystości osoby konsekrowane odnowiły śluby złożone przed laty – ubóstwa, posłuszeństwa i czystości.

Po Komunii Świętej s. Eudoksja Twardowska Służebniczka Dębicka – referentka diecezjalna złożyła w imieniu osób konsekrowanych zgromadzonych w Katedrze podziękowania Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi i Biskupom pomocniczym za ich modlitwę. Słowa podziękowań zostały skierowane również do ks. dr Zbigniewa Krzyszowskiego, wikariusza biskupiego ds. zakonnych, Ks. Tadeusza Gniewka SCJ delegata KWPZM ds. zakonów męskich w Diecezji tarnowskiej oraz Ks. dr Adama Nity – proboszcza katedry tarnowskiej

Uroczyste błogosławieństwo Biskupa Andrzej Jeża – ordynariusza diecezji tarnowskiej zakończyło uroczystą Eucharystię, po której Ks. Biskup spotkał się z osobami konsekrowanymi na agapie w salach duszpasterskich przy tarnowskiej katedrze

Dzięki transmisji w diecezjalnym Radiu RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz z uczestnikami uroczystości łączyły się duchowo siostry z zakonów klauzurowych. oraz wierni diecezji tarnowskiej

Do wiadomości podał:

Ks. Tadeusz Gniewek SCJ – delegata KWPZM ds. zakonów męskich w Diecezji tarnowskiej

Zdjęcia udostępnili:

Grzegorz Brożek /Foto Gość, Kl. Michał Wielgus CSsR, Ks. Antoni Sławiński SCJ

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda