Home WiadomościZ kraju Dyrektorzy Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Dyrektorzy Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Redakcja

Tradycyjnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego na Jasnej Górze odbywa się Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Na spotkanie w poniedziałek, 21 sierpnia przybyło ponad 200 dyrektorów szkół z całej Polski. Tym razem omawiana jest reforma oświaty, która rusza już 1 września.

Na spotkanie z dyrektorami szkół zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej: Macieja Kopcia, podsekretarza stanu w MEN oraz Katarzynę Koszewską, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego. Gościem spotkania jest także abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

„Oni są odpowiedzialni za kreowanie polityki całej reformy, która wchodzi. Chcemy z pierwszej ręki usłyszeć o pewnych zagadnieniach, o pewnych sprawach, które są związane z tą reformą, a jeśli pytania się jakieś zrodzą, aby do nich je skierować” – wyjaśnia ks. Zenon Latawiec, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

„Do końca czerwca trzeba było przekształcić szkoły gimnazjalne albo na licea, albo na technika, albo na szkoły branżowe, albo na szkoły podstawowe, i to już jest za nami. Mamy dekrety o przekształceniu, pozostała kwestia zagadnień, jak to będzie realizowane, jakie są główne priorytety, jakie są zadania głębsze w tej reformie – nie tylko formalne i strukturalne – kontynuuje ks. Latawiec – Po przekształceniu gimnazjum na szkoły podstawowe jest jeszcze większe zainteresowanie przez uczniów czy rodziców uczniów szkół podstawowych szkołami katolickimi, i w tej chwili bardzo dużo chętnych”.

„Bardzo ważna jest konferencja formacyjna, którą przeprowadzi abp Marek Jędraszewski, to jest bardzo ważne dla każdego z nas – podkreśla kapłan – Prawo, informacja, wiedza jest bardzo ważna, ale po to tu przyjeżdżamy, żeby tego ducha napełnić i później takim entuzjazmem, siłą woli podejmować te wyzwania, które przed nami stają, to jest główne zadanie”.

Jak zapewnia ks. Latawiec, przedstawiciele szkół katolickich wezmą udział w zbliżających się uroczystościach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej: „Wraz z klasztorem jasnogórskim jesteśmy współorganizatorami konkursu o Cudownym Obrazie Jasnogórskiej Pani. Regulamin już jest i jesteśmy przygotowani, aby te informacje przekazać w komunikatach dzisiejszych. Finał konkursu będzie 8 grudnia. Myślę, że to będzie piękny wkład szkół katolickich w uświetnienie tej uroczystości 300. rocznicy koronacji Matki Bożej. Konkurs skierowany będzie do wszystkich uczniów w całej Polsce, nie tylko szkół katolickich ale do wszystkich”.

Spotkaniu towarzyszy myśl przewodnia na nowy rok szkolny 2017/2018: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.

W ramach konferencji zaplanowano wystąpienia:
– Ważne dla szkół katolickich – w przededniu wdrożenia reformy oświaty – zagadnienia prawno-organizacyjne, s. Maksymiliana Wojnar
– Konferencja formacyjna – abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski
– Jak odpowiedzialnie wdrażać reformę oświaty. Spojrzenie na reformę w prawdzie – Maciej Kopeć, podsekretarz Stanu w MEN
– Uwagi dyrektora – praktyka – Katarzyna Koszewska, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego MEN
– Finansowanie zadań oświatowych w niesamorządowych szkołach publicznych i szkołach niepublicznych w roku szkolnym 2017/2018 – s. Patrycja Garbacka

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda