Dyrektorzy Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Tradycyjnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego na Jasnej Górze odbywa się Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Na spotkanie w poniedziałek, 21 sierpnia przybyło ponad 200 dyrektorów szkół z całej Polski. Tym razem omawiana jest reforma oświaty, która rusza już 1 września.

Na spotkanie z dyrektorami szkół zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej: Macieja Kopcia, podsekretarza stanu w MEN oraz Katarzynę Koszewską, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego. Gościem spotkania jest także abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

„Oni są odpowiedzialni za kreowanie polityki całej reformy, która wchodzi. Chcemy z pierwszej ręki usłyszeć o pewnych zagadnieniach, o pewnych sprawach, które są związane z tą reformą, a jeśli pytania się jakieś zrodzą, aby do nich je skierować” – wyjaśnia ks. Zenon Latawiec, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

„Do końca czerwca trzeba było przekształcić szkoły gimnazjalne albo na licea, albo na technika, albo na szkoły branżowe, albo na szkoły podstawowe, i to już jest za nami. Mamy dekrety o przekształceniu, pozostała kwestia zagadnień, jak to będzie realizowane, jakie są główne priorytety, jakie są zadania głębsze w tej reformie – nie tylko formalne i strukturalne – kontynuuje ks. Latawiec – Po przekształceniu gimnazjum na szkoły podstawowe jest jeszcze większe zainteresowanie przez uczniów czy rodziców uczniów szkół podstawowych szkołami katolickimi, i w tej chwili bardzo dużo chętnych”.

„Bardzo ważna jest konferencja formacyjna, którą przeprowadzi abp Marek Jędraszewski, to jest bardzo ważne dla każdego z nas – podkreśla kapłan – Prawo, informacja, wiedza jest bardzo ważna, ale po to tu przyjeżdżamy, żeby tego ducha napełnić i później takim entuzjazmem, siłą woli podejmować te wyzwania, które przed nami stają, to jest główne zadanie”.

Jak zapewnia ks. Latawiec, przedstawiciele szkół katolickich wezmą udział w zbliżających się uroczystościach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej: „Wraz z klasztorem jasnogórskim jesteśmy współorganizatorami konkursu o Cudownym Obrazie Jasnogórskiej Pani. Regulamin już jest i jesteśmy przygotowani, aby te informacje przekazać w komunikatach dzisiejszych. Finał konkursu będzie 8 grudnia. Myślę, że to będzie piękny wkład szkół katolickich w uświetnienie tej uroczystości 300. rocznicy koronacji Matki Bożej. Konkurs skierowany będzie do wszystkich uczniów w całej Polsce, nie tylko szkół katolickich ale do wszystkich”.

Spotkaniu towarzyszy myśl przewodnia na nowy rok szkolny 2017/2018: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.

W ramach konferencji zaplanowano wystąpienia:
– Ważne dla szkół katolickich – w przededniu wdrożenia reformy oświaty – zagadnienia prawno-organizacyjne, s. Maksymiliana Wojnar
– Konferencja formacyjna – abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski
– Jak odpowiedzialnie wdrażać reformę oświaty. Spojrzenie na reformę w prawdzie – Maciej Kopeć, podsekretarz Stanu w MEN
– Uwagi dyrektora – praktyka – Katarzyna Koszewska, dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego MEN
– Finansowanie zadań oświatowych w niesamorządowych szkołach publicznych i szkołach niepublicznych w roku szkolnym 2017/2018 – s. Patrycja Garbacka

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

Za: www.jasnagora.com