Home WiadomościZ kraju Dzieje polskich franciszkanów okresu międzywojennego

Dzieje polskich franciszkanów okresu międzywojennego

Redakcja

Polscy franciszkanie doczekali się wreszcie całościowego opracowania swojej historii okresu międzywojennego. W najbliższy czwartek 19 stycznia o godz. 15.00 w klasztorze przy pl. Wszystkich Świętych 5 w Krakowie zostanie zaprezentowana praca o. dra hab. Zdzisława Gogoli zatytułowana „Dzieje franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię 1918-1939”.

„W pracy chodziło przede wszystkim o syntetyczne i całościowe przedstawienie życia i działalności franciszkanów polskich w okresie międzywojennym na możliwie szerokim tle społeczno-politycznym. Dotychczasowe opracowania tego tematu były fragmentaryczne” – mówi autor dzieła.

Publikacja ma ogromne znaczenie nie tylko dla zakonników. Również dla historyków i pasjonatów tego okresu dziejów Polski.

Z uważnej lektury książki dowiemy się, że franciszkanie w tym okresie wykazywali nieprzeciętną aktywność społeczną.

Synowie św. Franciszka w pełni uczestniczyli w odbudowie II Rzeczypospolitej. Reprezentowali polską rację stanu zarówno w odległych placówkach Wołynia, jak i na Śląsku, w Poznaniu oraz na Wybrzeżu. Scalali rozbite przez zabory społeczeństwo i budowali poczucie narodowej tożsamości. Budzili w Polakach świadomość ich przynależności do kręgu kultury Zachodu. Budowali dobrosąsiedzkie stosunki i chrześcijański dialog.

Wśród postaci omawianego okresu pojawiają się historie tak zasłużonych osób, jak: św. Maksymiliana Marii Kolbego czy sześciu błogosławionych ojców: Achillesa Puchały, Innocentego Guza, Piusa Bartosika, Antonina Bajewskiego, Hermana Stępnia oraz dwóch braci Tymoteusza Trojanowskiego i Bonifacego Żukowskiego.

Autor przebadał łącznie ponad 50 archiwów i bibliotek kościelnych, zakonnych i państwowych. Wykorzystał również relacje żyjących świadków. W pisaniu pomocne okazały się także, choć już jako materiał uzupełniający, dzieła historiograficzne, biografie, hagiografie, pamiętniki, wspomnienia, publicystyka czy prywatna korespondencja.

Dzieło składa się ze wstępu, ośmiu rozdziałów i zakończenia. Uzupełniają je liczne tabele, ilustracje, zdjęcia, fotografie, aneksy, indeksy, przypisy oraz bogata bibliografia.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda