Dziękczynienie redemptorystów

W parafii św. Klemensa Hofbauera na Woli w Warszawie odbyły się centralne uroczystości rocznicowe z okazji 130. rocznicy ponownego przybycia redemptorystów do Polski i 80. rocznicy śmierci Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego.

Mszy św. dziękczynnej w poniedziałek 16 września przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Na początku kazania powiedział: – Gromadzimy się przy grobie Sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego, by dziękować Bogu za to wszystko, czego dokonali redemptoryści na polskich ziemiach. W sposób szczególny chcemy dziękować Bogu za tego wielkiego misjonarza, kaznodzieję, spowiednika, człowieka wielkich dzieł, dzięki któremu redemptoryści wrócili do Polski. Ks. kardynał przybliżył sylwetkę Sługi Bożego podkreślając, że ma on wielkie zasługi dla misji, rekolekcji, dla pogłębienia życia religijnego na polskiej ziemi. Był on wielkim misjonarzem, który przeprowadził ponad 300 misji parafialnych i renowacji oraz ponad 700 różnego rodzaju rekolekcji. – Przyprowadzał ludzi do Jezusa, który umarł na krzyżu za wszystkich – zaznaczył metropolita warszawski. – Szukanie człowieka, przyprowadzanie go do Jezusa, głoszenie Chrystusa to podstawowa misja Kościoła, którą doskonale rozumiał założyciel redemptorystów św. Alfons Liguori, św. Klemens Hofbauer oraz o. Bernard Łubieński. Głosić Chrystusa wszystkim i wszystkich przyprowadzać do Chrystusa – to było wielkie zadanie misji. Misje miały sprowadzić tych, którym droga do kościoła zarosła. To była ta misja, którą dzisiaj nazywamy nową ewangelizacją – podkreślił kaznodzieja.

Kardynał Nycz zachęcił wiernych do modlitwy, aby obecne pokolenie redemptorystów wpisało się w historię naszej ojczyzny podobnie jak poprzednie pokolenia. Po Eucharystii ks. kardynał udał się do grobu o. Bernarda Łubieńskiego i odmówił modlitwę o jego beatyfikację.

W uroczystości uczestniczył prowincjał redemptorystów o. Janusz Sok oraz redemptoryści z różnych wspólnot i kapłani z dekanatu wolskiego. Świątynia była licznie wypełniona parafianami i członkami Rodziny Radia Maryja, z którymi duchowo łączyli się słuchacze i widzowie dzięki transmisji Radia Maryja i TV Trwam. Eucharystię poprzedził program słowno-muzyczny zatytułowany „Ojciec Bernard Łubieński jako kapłan całym sercem oddany Maryi” w wykonaniu młodzieży i scholki dziecięcej z parafii św. Klemensa. Dziękczynne świętowanie w kościele zakończyło się modlitwą różańcową w intencji beatyfikacji o. Łubieńskiego.

Dopełnieniem uroczystości była wieczorna audycja „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja na temat: „O. Bernard Łubieński – gorliwy apostoł obfitego Odkupienia”, prowadzona z Warszawy przez o. Grzegorza Moja. Wzięli w niej udział trzej redemptoryści i dwie osoby świeckie. Redemptoryści przybliżyli słuchaczom zasługi o. Bernarda Łubieńskiego dla Kościoła i Zgromadzenia oraz różnorodne formy ewangelizacji, jakie podejmował, by nieść wszystkim obfite Odkupienie. Wnuczka brata o. Bernarda mówiła o szacunku i wdzięcznej pamięci, jaką otaczają swego wielkiego krewnego członkowie jego rodziny. Natomiast członkini wspólnoty Galilea dała świadectwo o łaskach otrzymanych dzięki modlitwie za wstawiennictwem Sługi Bożego przy jego grobie w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania kazania ks. kardynała, transmisji całej uroczystości oraz audycji „Rozmowy niedokończone”.

o. Sylwester Cabała CSsR

Linki do multimediów:

Za: www.redemptor.pl.