Home WiadomościZ kraju Dzień Życia Konsekrowanego w katedrze rzeszowskiej

Dzień Życia Konsekrowanego w katedrze rzeszowskiej

Redakcja

Historia Kościoła pokazuje, że w każdym czasie są ludzie, którzy podejmują życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie, by sercem czystym i niepodzielnym służyć Chrystusowi i bliźnim.

2 lutego ochodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. To czas pamięci o osobach, które ofiarowały swoje życie Bogu. Zakonnicy, zakonnice i inne osoby konsekrowane odnawiają w tym dniu swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych (w diecezji rzeszowskiej są to: klasztor karmelitanek w Rzeszowie i klasztor wizytek w Jaśle).

Obchody pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby rozpoczęły się w rzeszowskiej katedrze o godz. 10.15, gdzie na wspólnej modlitwie zgromadziły się osoby konsekrowane: zakonnice, zakonnicy, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane oraz członkowie instytutów świeckich. O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św.

To dla nas wyjątkowy dzień – mówili zgodnie przedstawiciele zgromadzeń posługujących w diecezji rzeszowskiej. Przypominany sobie dlaczego wybraliśmy takie powołanie, cieszymy się z tego, że możemy być w takich  wspólnotach, że żyjemy naszymi charyzmatami i posługujemy ludziom. Wreszcie,  modlimy się o kolejne powołania, by nie zabrakło nam następców. 

Dzisiejsze święto to okazja, aby osoby konsekrowane przypomniały sobie dlaczego przed laty postanowiły wybrać drogę powołania zakonnego i wybrały takie, a nie inne zgromadzenie:  –  Spotkałam siostry na rekolekcjach, dlatego jestem nazaretanką, podobał mi się biały habit, stąd decyzja o wstąpieniu do dominikanek, zafascynował nas duch i charyzmat św. Franciszka, dlatego serafitki.  

Jednak nie każda osoba konsekrowana wybiera strój zakonny. Do grona osób konsekrowanych należą także dziewice konsekrowane. Nie noszą tradycyjnego habitu.  – To nietypowe i wyjątkowe powołanie. Żyjemy w świecie i jednocześnie z Bogiem.

Mimo entuzjazmu osób konsekrowanych życie zakonne nie jest dziś łatwe. Potwierdzają to siostry i bracia zakonni, dodając jednocześnie zdecydowanie więcej jest pięknych chwil: –  Życie przynosi nam to, co każdemu innemu człowiekowi. Modlitwa, praca, wspólnota i zaufanie Bogu pomaga żyć i pracować. Ważna jest też troska, zauważenie naszej pracy i uśmiech ludzi, do których idziemy.  

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w 1997 r. Jan Paweł II. Na całym świecie jest obecnie około 950 tysięcy osób konsekrowanych. W Polsce – około 35 tysięcy.

Więcej na: www.diecezja.rzeszow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda