Home WiadomościZ kraju Dziennikarze w pierwszej pielgrzymce na Jasną Górę

Dziennikarze w pierwszej pielgrzymce na Jasną Górę

Redakcja

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę trwa w sobotę, 13 października. Z ludźmi mediów spotkał się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w czerwcu br. został przewodniczącym Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. 

Organizatorzy spotkanie – Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy – mają nadzieję, że spotkanie ludzi mediów u Tronu Królowej Polski to początek nowej tradycji, a pielgrzymka na stałe wpisze się do kalendarza wydarzeń jasnogórskich. Jako stały termin tych spotkań została uzgodniona druga sobota października.

Pomysł pielgrzymek zrodził się w Oddziale Łódzkim Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i został podjęty przez całe Stowarzyszenie, oraz przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Jednym z celów spotkania jest integracja środowiska dziennikarskiego niezależnie od przynależności organizacyjnej.

Mszy św. o godz. 11. 00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.

Obecni są m.in.: ks. Bolesław Karcz – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, ks. inf. Ireneusz Skubiś – redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. Marek Gancarczyk – redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia „Fiat” w Częstochowie, Krzysztof Skowroński – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Piotr Semka – dziennikarz i publicysta, Wojciech Reszczyński – dziennikarz radiowy i telewizyjny.

Wszystkich zebranych – dziennikarzy redakcji radiowych, prasowych i telewizyjnych – powitał o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów. „Powołanie dziennikarza to nie tylko rzetelnie informować, ale przede wszystkim służyć prawdzie. Tą prawdą jest Jezus Chrystus – mówił o. Dariusz Cichor – Poszukiwanie prawdy w Chrystusie owocuje przekazywaniem jej również szerokim rzeszom widzów, słuchaczy i czytelników, którzy mają prawo spodziewać się otrzymać tę prawdę w całej jej głębi i pięknie”.

homilii abp Wacław Depo przywołał słowa bł. papieża Jana Pawła II wygłoszone podczas 6. Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 roku: „Wiele z tego, co będzie jutro, zależy od zaangażowania się dziś dzisiejszego pokolenia chrześcijan. Waszym posłannictwem jest zabezpieczenie w jutrzejszym świecie obecności takich wartości, jak pełna wolność religijna, poszanowanie osobowego wymiaru rozwoju, ochrona prawa człowieka do życia począwszy od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, troska o rozwój i umocnienie rodziny, dowartościowanie kulturowych odrębności dla wzajemnego ubogacania się wszystkich ludzi, ochrona równowagi naturalnego środowiska, które coraz bardziej bywa zagrożone. Są to, moi drodzy, zadania ogromne. Wymagają serc nieustraszonych, zdolnych uwierzyć nadziei, tej nadziei (por. Rz 4,18). Ale w tym zadaniu nie jesteście osamotnieni – jest z Wami Chrystus”. „Potwierdzamy te zadania dzisiaj. I to wołanie o serce rozumne, i nieustraszone dla każdej i każdego z was – podkreślał metropolita częstochowski – Bo walka o prawdę wciąż trwa – i tę w sumieniach ludzi, i tę historyczną, która pomaga nam zachować naszą tożsamość”.

Po Mszy św. w Sali Różańcowej abp Wacław Depo spotkał się z dziennikarzami. Odbyła się również dyskusja o mediach w Polsce. Późnym popołudniem, o godz. 16.00 w Kaplicy Matki Bożej rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji Ojczyzny i wolności mediów w Polsce. Nabożeństwo poprowadzą księża z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mszę św. dla dziennikarzy transmitowała Telewizja Trwam.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ dr 

*

Do ludzi służących prawdzie

Pielgrzymka dziennikarzy na Jasną Górę, odbywająca się 13 października 2012 r., rozpoczyna nową tradycję modlitewnych spotkań ludzi pracujących w mass mediach. Niech będzie ona dla wszystkich dobrą sposobnością, aby wsłuchać się w głos Serca Maryi, która uczy nas tajemnic swojego Syna. Z wielką nadzieją, ale i odpowiedzialnością przynosimy do Maryi różnorodność środków społecznego przekazu, których zadaniem jest głosić prawdę tworzącą Boży i ludzki świat. Przychodzimy na Jasną Górę, aby poprzez Maryję wypraszać wytrwałość w poszukiwaniu i przekazywaniu prawdy oraz w budowaniu przez posługę dziennikarską więzów międzyludzkich opartych na prawdzie i miłości. Informować i formować oraz łączyć, a nie dzielić – to zadania ludzi mediów docierających do domów całego społeczeństwa przez prasę, radio, telewizję oraz internet. Prosimy, aby nasza służba prawdzie pomagała wzrastać każdemu człowiekowi mieszkającemu na polskiej ziemi oraz wszystkim rodakom żyjącym poza granicami Ojczyzny. Na trud pielgrzymowania i spotkania na Jasnej Górze z serca błogosławię.

Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski, 
Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu 
Konferencji Episkopatu Polski

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda