Home WiadomościZ kraju Dziewice konsekrowane, pustelnicy i wdowy – coraz więcej indywidualnych konsekracji w Polsce

Dziewice konsekrowane, pustelnicy i wdowy – coraz więcej indywidualnych konsekracji w Polsce

Redakcja

Dziewice konsekrowane, pustelnicy i wdowy – indywidualne formy życia konsekrowanego, istniejące w starożytności, od czasów Soboru Watykańskiego II zaczynają się odradzać w Polsce i cieszą się rosnącą popularnością. W ostatnich latach obserwujemy wręcz spektakularny wzrost. Taką formę życia wybrało w Polsce już ok. 800 osób. W samym 2022 r. odbyło się 61 konsekracji.

Dziewice konsekrowane, pustelnicy i wdowy to osoby, które będąc we wspólnocie Kościoła w sposób indywidualny powierzają się Bogu. Nie należą do jakiegoś szczególnego zgromadzenia, ale żyją będąc dla świata znakiem miłości Boga. Konsekracji, błogosławienia wdów, czy też wprowadzenia do pustelni dokonuje biskup, który jest odpowiedzialny za tę formę życia oraz za poszczególne osoby, które takie życie podejmują.

Według danych ze stycznia 2023 r. w Polsce żyje obecnie 398 dziewic konsekrowanych (dla porównania, w grudniu 2021 r. było ich 362 a w grudniu 2019 r. – 322). Niemal tyle samo – 397 – jest wdów konsekrowanych, w tym 1 wdowiec (w grudniu 2021 r. było to 375 osób, a w grudniu 2018 – 329 osób). W Polsce żyje też 8 pustelnic i 1 pustelnik (w grudniu 2018 r. – było 2 pustelników i 4 pustelnice).

Osoby podejmujące indywidualną formę życia konsekrowanego są już we wszystkich diecezjach na terenie kraju. Jeśli chodzi o wdowy konsekrowane, najwięcej jest ich w archidiecezji łódzkiej (75 osób) i szczecińsko – kamieńskiej (37). Dziewic konsekrowanych najwięcej ma archidiecezja warszawska (57), krakowska (36) i gdańska (29). Jeśli chodzi o pustelników – po dwie osoby żyją w archidiecezji łódzkiej i diecezji elbląskiej.

W samym 2022 r. odbyły się 33 konsekracje dziewic, 26 konsekracji wdów i 2 konsekracje pustelnicze. Tylko w archidiecezji warszawskiej jest 20 kandydatek do stanu dziewic.

Według danych z 2019 średni wiek dziewicy konsekrowanej wynosił 49 lat. O konsekrację proszą zwykle osoby starsze niż w przypadku kandydatek do wspólnot zakonnych. Minimalny wymagany wiek to 25 lat. W ostatnich latach najczęściej są to kobiety między 30 a 40 rokiem życia, osoby, które mają swoją pracę i swoje życie, które pragną w pewnym momencie ofiarować Bogu.

Choć wiele dziewic konsekrowanych to osoby pracujące i spełniające się w świeckich zawodach, bardzo istotne jest podkreślenie, że poprzez konsekrację stają się one posłane przez Kościół do wszystkich miejsc, w których są. Ich powołanie jest dla Kościoła, dla diecezji i często – dla parafii.

W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych. Największą grupę stanowią siostry ze zgromadzeń czynnych – ok. 16 tys. osób. W klasztorach kontemplacyjnych żyje ok. 1200 mniszek. Męskie instytuty życia konsekrowanego liczą ok. 11 tys. zakonników. Do Instytutów Świeckich w Polsce należy ok. 1000 osób a ok. 800 osób wybrało indywidualną formę życia konsekrowanego. Dane z ostatnich lat pokazują, że liczba zakonnic, zakonników i mniszek powoli lecz systematycznie spada. Względnie stabilna jest liczba członków Instytutów Świeckich, natomiast wzrasta liczba osób, które przyjęły indywidualną konsekrację. 2 lutego przypada Dzień Życia Konsekrowanego.

maj / Warszawa
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda