Home WiadomościZ kraju Dziś rusza akcja Adoptuj Misyjnych Seminarzystów 2020

Dziś rusza akcja Adoptuj Misyjnych Seminarzystów 2020

Redakcja

Na specjalne czasy, mamy specjalną edycję akcji AdoMiS i programu wspierającego kleryków w krajach misyjnych. Chcemy ufundować stypendia dla kleryków, by ci mogli być w przyszłości wspaniałymi kapłanami – zachęca ks. Maciej Będziński. Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła zachęca do udziały w ósmej edycji akcji AdoMiS, która rozpoczyna się dziś – 4 listopada i potrwa cały miesiąc. Z tej okazji rusza specjalna zbiórka pieniędzy na portalu katolikwspiera.pl

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zapraszają do modlitewnego i materialnego wsparcia seminariów duchownych na terenach misyjnych. – Akcja Adoptuj Misyjnych Seminarzystów rozpoczyna się 4 listopada w święto Karola Boromeusza. Przyzywając jego pomocy, chcemy ruszyć ze zbiórką pieniędzy na stronie katolikwspiera.pl. Przygotowaliśmy materiały wideo, które przybliżą wszystkim zainteresowanym tematykę misyjną, a także ukazują sens modlitwy za powołania misyjne. Cały listopad będziemy przypominać wiernym o akcji AdoMiS – zapewnił duchowny.

O dziś inicjatywę będzie można wesprzeć TUTAJ.

Program Adoptuj Misyjnych Seminarzystów (AdoMiS) polega na wspieraniu całego seminarium – zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz całej infrastruktury, która umożliwia proces kształcenia.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce na stałe wspierają dwa seminaria: Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze (100 kleryków i 6 formatorów) oraz Wyższe Seminarium Duchowne św. Augustyna w Iquitos w Peru (20 kleryków i 2 formatorów).

Mamy pod opieką ok. 79 tys. kleryków na całym świecie. Co roku z Rzymu przekazane są kwoty rzędu 14 milionów dolarów na utrzymanie zwyczajne seminariów. Z Polski średnio przekazujemy ok. 75 tys. dolarów na utrzymanie seminariów. Te pieniądze są bardzo potrzebne. Służą zawsze i wyłącznie dziełu misyjnemu kleryków – zaznaczył ks. Będziński.

Dodał, że pieniądze ze zbiórki trafią gna na pomoc WSD św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze, gdzie mieszka 100 kleryków i 6 formatorów. Roczny koszt utrzymania kleryka na Madagaskarze to ok. 920 dolarów (prawie 4 tys. złotych). Zatem kwota w wysokości ok. 300 zł zapewnia miesięczne utrzymanie jednemu klerykowi.

Gdy odwiedzałem Wyższe Seminarium Duchowne św. Jana Marii Vianneya na Madagaskarze, poznałem warunki, w jakich żyją, uczą się i wychowują klerycy. Ich kaplica potrzebuje rozbudowy, kuchnia jest kuchnią polową, nie mają bieżącej wody, a biblioteka jest bardzo uboga… Dlatego jeżeli możesz – wspieraj misyjnych kleryków – apeluje ks. sekretarz krajowy PDM.

Akcja zakłada również modlitewne wsparcie misjonarzy. Na stronie internetowej Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła znajduje się specjalna zakładka, w której można się dowiedzieć jak zostać osobą wspierającą kleryków. Przede wszystkim trzeba się zadeklarować, czy będzie to tylko pomoc duchowa, czy materialna, bądź duchowa i materialna. Można zgłosić się całą rodziną, parafią lub indywidualnie.

– Wierni otrzymują też specjalną gratyfikację duchową za okazaną pomoc – w Rzymie jest zawsze sprawowana Msza św. w intencji ofiarodawców przy grobie św. Piotra. Uczestniczymy też w odpustach zarezerwowanych dla Papieskiego Dzieła Misyjnego – zapewnił ks. Będziński.

Papieskie Dzieła Misyjne są narzędziem ewangelizacji pozostającym do dyspozycji papieża. Podlegają Kongregacji Ewangelizacji Narodów, której prefektem jest kard. Luis Antonio Tagle.

Celem Papieskich Dzieł Misyjnych jest kształtowanie współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła i zachęcanie wszystkich wierzących w Chrystusa do zaangażowania w ewangelizację świata. Jednym z zadań jest wspieranie formacji lokalnego duchowieństwa w krajach misyjnych.

Za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda