Home WiadomościZ kraju Dzisiaj piąta rocznica śmierci Jana Góry OP. “Ojciec Jan bardzo mocno kochał Jezusa”

Dzisiaj piąta rocznica śmierci Jana Góry OP. “Ojciec Jan bardzo mocno kochał Jezusa”

Redakcja

Pięć lat temu, 21 grudnia 2015 roku, zmarł o. Jan Góra, dominikanin, znany rekolekcjonista i duszpasterz akademicki, kustosz i animator ośrodków duszpasterskich i spotkań nad Lednicą, autor wielu książek oraz słów do znanej pieśni „Abba, Ojcze”, która powstała na Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r.

„Ojciec Jan bardzo mocno kochał Chrystusa i dawał temu świadectwo całym swoim życiem” – mówi KAI Dominika Chylewska, która przez sześć lat współpracowała z o. Górą przy organizacji spotkań na Lednicy.

Rzecznik prasowy XXIV Spotkania Młodych Lednica 2000 podkreśla, że najważniejszym momentem każdego dnia była dla duszpasterza akademickiego Msza św.

„Kiedyś, podczas jednego ze spotkań organizacyjnych Lednicy zaproponowałam, byśmy pojechali właśnie tam, by jeszcze lepiej poczuć atmosferę tego miejsca. Wówczas o. Jan od razu zapytał: a kto wam odprawi tam Mszę św.? Wiedział, że nie było tam żadnego kapłana i pomysł zaraz upadł” – opowiada.

Wspomina, że o. Górę zawsze można było spotkać w jego gabinecie zwanym „Oczko” w klasztorze oo. dominikanów w Poznaniu.

„Zawsze można było do niego przyjść, a on każdego wysłuchał i potrafił zauważyć, gdy ktoś miał jakieś problemy. Miał dla ludzi czas i dobre słowo, interesował się naszymi sprawami” – dodaje Chylewska.

Zaznacza, że o. Jan był wymagający, ale jednocześnie bardzo otwarty na młodych. „Nie bał się powierzać najważniejszych zadań związanych z organizacją spotkań lednickich studentom pierwszego roku. Powtarzał, że każdy z nas jest „uczestnikiem jego prywatnego uniwersytetu” – zauważa rzecznik prasowy Lednicy.

Chylewska podkreśla, że o. Góra był człowiekiem, którego zwłaszcza dziś bardzo młodym ludziom brakuje.

„Ojciec Jan ewangelizował całym sobą. Uczył nas i przygotowywał do podjęcia życia dojrzałego chrześcijanina. A przede wszystkim był ojcem dla każdego” – mówi.

Zawsze można było do niego przyjść, a on każdego wysłuchał i potrafił zauważyć, gdy ktoś miał jakieś problemy.

Dodaje, że najbardziej brakuje jej telefonów od o. Jana, jego troski o drugiego człowieka i słów, które mówił do ludzi: „kocham was”.

Ojciec Jan Góra OP urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. W 1966 r., w wieku 18 lat, wstąpił do zakonu dominikanów. W latach 1967-1974 studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie. Śluby wieczyste złożył w 1972 r., a dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 r. obronił pracę magisterską na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 1981 uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1974-1976 był katechetą w Tarnobrzegu.

O. Góra był przez wiele lat związany z Poznaniem, gdzie w klasztorze oo. dominikanów przy ul. Kościuszki 99 rozpoczął pracę z młodzieżą. Duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu był w latach 1977-1987, od 1987 do 2012 r. duszpasterzem akademickim.

Pierwszym dziełem ewangelizacyjnym dominikanina były coroczne letnie kolokwia dla studentów w Ustroniu-Hermanicach, zapoczątkowane w 1988 roku na zwykłej łące przy klasztorze dominikanów. W 1991 r. był współorganizatorem VI Światowego Dnia Młodzieży. Wtedy też powstały słowa do hymnu „Abba, Ojcze”.

W 1992 r. na górze Jamna pod Tarnowem o. Góra założył ośrodek duszpasterstwa akademickiego, co przyczyniło się do odrodzenia spalonej przez hitlerowców wsi. Jamna to wioska położona w lasach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, miejsce pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu 1944 i bitwę stoczoną przez Armię Krajową. Ozdobą Parku Krajobrazowego jest góra Jamna (530 m n.p.m.). Dominikanie z Poznania wybudowali na niej kościół Matki Bożej Jamneńskiej – Matki Niezawodnej Nadziei. Na prośbę o. Góry, 3 czerwca 1998 r., Jan Paweł II osobiście koronował obraz.

Ojciec Jan ewangelizował całym sobą.

W 1997 r. dominikanin po raz pierwszy zorganizował Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Lednica 2000 nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna.

Związany z Poznaniem otrzymał tytuł honorowego obywatela tego miasta. Poznańscy radni nadali mu to wyróżnienie za pracę wychowawczą z młodzieżą oraz „promowanie Poznania w Polsce i Europie”.

Ojciec Jan Góra zmarł nagle 21 grudnia 2015 r. Zasłabł w trakcie odprawiania Mszy św. w poznańskim klasztorze oo. dominikanów, a podjęta reanimacja nie przyniosła efektu. Przyczyną śmierci było ustanie akcji serca i obrzęk płuc. Został pochowany na Polach Lednickich, obok głazu z popiersiem Jana Pawła II. W 2011 roku pośmiertnie otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda