Home WiadomościZ kraju Echa kanonizacji na misjach franciszkańskich

Echa kanonizacji na misjach franciszkańskich

Redakcja

Niedziela Miłosierdzia Bożego i kanonizacja papieży była uroczyście obchodzona w krajach misji, gdzie pracują krakowscy franciszkanie. Przytaczamy poniżej reminiscencje tego historycznego wydarzenia, pozbierane z niektórych misji franciszkańskich, przygotowane dzięki niestrudzonej pracy naszego sekretariatu misyjnego.

 

Uzbekistan – TaszkentW Taszkencie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godz. 11.00 odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą Koronki ku czci Miłosierdzia Bożego. W samo południe parafianie modlili się wspólnie na Mszy św., której przewodniczył o. Piotr. Wierni po mszy świętej mieli okazję ucałować relikwie nowego świętego Jana Pawła II. Rozdaliśmy także obrazki z modlitwą ku czci św. Jana Pawła II.

 

 

Po południu odbył się także konkurs, przy okazji którego przygotowaliśmy broszury z informacjami o nowych świętych, zrobiliśmy także wystawę obrazującą życie Jana Pawła II. Miłym akcentem tego dnia była również herbata i kremówki „papieskie” upieczone przez Vikę, gospodynię naszego biskupa. Rano przed kościołem czekała na nas mała niespodzianka – przyleciały dwa białe gołębie i znalazły miejsce odpoczynku na naszym kościele.

 

W Watykanie w uroczystościach kanonizacyjnych uczestniczył nasz biskup o. Jerzy Maculewicz. Od zeszłego roku Jan Paweł II jest patronem Administratury Apostolskiej w Uzbekistanie.

o. Stanisław Glista

 

 

Uganda – MunyonyoTysiące chrześcijan zgromadziły się w prowadzonym przez franciszkanów sanktuarium w Munyonyo w Ugandzie, aby świętować Niedzielę Miłosierdzia Bożego i kanonizację Jana Pawła II oraz Jana XXIII.

 

 

Konferencje w tym dniu wygłosili o. Raymond (Misjonarz Ubogich) i o. Marian Kajubi Gołąb – franciszkanin. Eucharystii przewodniczył ks. Charles Kasibante – Wikariusz generalny. Zebrani na tej uroczystości mieli okazję uczcić relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

 

Boliwia – MonteroUroczystości w boliwijskim Montero rozpoczęły się już w sobotę 26 kwietnia, w przeddzień kanonizacji Jana Pawła II oraz Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Przed kościół parafialny w Montero wyszła procesja niosąca figurę Jezusa Miłosiernego. Na placu kościelnym odbyło się czuwanie, podczas którego modlono się, śpiewano, a na koniec można było obejrzeć pokazy sztucznych ogni symbolizujących wielką radość z powodu kanonizacji oraz nadchodzącej Niedzieli Bożego Miłosierdzia. Dla religijnej wrażliwości tutejszych ludzi, rzeźba przemawia lepiej niż obraz, dlatego też w procesji niesiono figurę Jezusa Miłosiernego, a nie Jego obraz.

 

 

W niedzielę, 27 kwietnia wierni również świętowali tę podwójną uroczystość. Na wieczorną mszę świętą parafianie przynieśli swoje pergaminy z błogosławieństwem papieskim oraz obrazy i obrazki świętych papieży po to, by kapłan pobłogosławił je po nabożeństwie.

 

Na Eucharystii o 18:30 zebrali się nauczyciele i uczniowie szkoły Jana Pawła II w Montero. Okazali w ten sposób swoją wdzięczność i radość z kanonizacji ich patrona. Wiernych było tak wielu, że nie pomieścili się nawet w nowym, powiększonym kościele. Po mszy świętej z kościoła wyruszyła procesja z figurą Pana Jezusa Miłosiernego. Za nią szli uczniowie szkoły, następnie niesiono relikwie św. Jana Pawła II. Uroczystości upiększała orkiestra szkolna. Procesja przeszła przez kilka ulic i powróciła na główny plac kościoła, gdzie uczestnicy nabożeństwa otrzymali błogosławieństwo relikwiami świętego.

 

Szkoła im. św. Jana Pawła II w Montero edukuje dzieci i młodzież na poszczególnych etapach: w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole średniej. Święty Papież jest jej patronem od wielu lat. Ogłoszony nim został jeszcze na długo przed beatyfikacją.

 

Ojciec Święty Jan Paweł II był pielgrzymował do Boliwii w 1988 roku. Już wtedy podbił serca tamtejszych ludzi.

www.parroquialasmercedes.blogspot.com
opr. Agnieszka Kozłowska

Więcej zdjęć na stronie misyjnej

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda