Elbląg: spotkanie formacyjne osób konsekrowanych

redemptor-plW sobotę 29 października 2016 roku w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Elblągu, prowadzonym przez redemptorystów, odbyło się kolejne spotkanie osób życia konsekrowanego diecezji elbląskiej. Przedstawiciele różnych form życia konsekrowanego przybyli na wspólną modlitwę i spotkanie.

Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Jezierski, Biskup Elbląski, który w czasie kazania nawiązał do szczególnej roli, jaką odgrywają osoby konsekrowane w życiu Kościoła, a także diecezji. Zauważył, że osoby życia zakonnego rozumieją potrzebę Synodu Diecezji Elbląskiej, który w ostatnim czasie rozpoczął się w diecezji, gdyż wynika to z form, jakie odnajduje się w prawodawstwie zakonnym, które nakłada obowiązek systematycznych kapituł prowincjalnych czy generalnych.

Przed Mszą świętą osoby życia konsekrowanego uczestniczyły w modlitwie przedpołudniowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, konferencji. Była również możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Po zakończonej Eucharystii konsekrowani pozostali w Sanktuarium na modlitwie różańcowej.

Wspólnej refleksji osób konsekrowanych przyświecały słowa zaczerpnięte z Programu formacji stałej życia konsekrowanego w Polsce w roku duszpasterskim 2016/2017: „Nakaz Chrystusa ‘idźcie i głoście’ obowiązuje wszystkich w Kościele. Osoba konsekrowana winna zatem zgodnie z tym nakazem podjąć decyzję wyjścia, czyli zostawienia wszystkiego co może ją spowalniać w realizacji posłannictwa, jakie otrzymała. Jeśli nie głosi się Chrystusa, a wymaga to nawrócenia misyjnego, to znaczy, że się za Nim nie idzie. Czy wtedy życie nasze będzie interesującą propozycją Chrystusa dla ludzi naszego czasu? Natomiast czytelność tożsamości pociąga innych. ‘Idziemy z wami, bo widzimy, że z wami jest Bóg’ (Za 8)”.

W tym dniu odbyło się jednocześnie spotkanie przełożonych męskich wspólnot życia konsekrowanego w diecezji elbląskiej. Spotkanie prowadził o. Piotr Wiśniewski CSsR, Referent Diecezjalny ds. Zakonów Męskich i jednocześnie Delegat KWPZM w Polsce na teren diecezji elbląskiej. W trakcie tego spotkania, zgodnie ze Statutem KWPZM o. Grzegorz Piśko OFM Conv. został ustanowiony sekretarzem delegata KWPZM w diecezji elbląskiej.

o. Piotr Wiśniewski CSsR, Wspólnota Redemptorystów w Elblągu

Za: www.redemptor.pl