Ełk: inauguracja Roku Życia Konsekrowanego

Od pierwszej niedzieli Adwentu, 30 listopada 2014 roku, w Kościele powszechnym będzie obchodzony Rok Życia Konsekrowanego. Zapowiedział go papież Franciszek w związku z 50. rocznicą ogłoszenia dekretu „Perfecte caritatis” Soboru Watykańskiego II.

W diecezji ełckiej uroczysta inauguracja Roku Życia Konsekrowanego miała miejsce już 22 listopada w Ełku. W katedrze Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński. W homilii mówił o pięknie życia konsekrowanego i o potrzebie dystansu do zgiełku tego świata i umiejętności wsłuchiwania się w głos Boga. Życiu konsekrowanemu, i szerzej: duchowemu, kształt nadaje osiem błogosławieństw. Wyznaczają one program i nadają kształt formacji zakonnej – mówił bp Kamiński.

Wykład zatytułowany „Profetyczny wymiar życia konsekrowanego” wygłosił franciszkanin, o. Wiesław Pyzio, warszawski prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Podkreślił on, że osoby konsekrowane mają za zadanie obwieszczać Boga w świecie. Niestety, obniżająca się jakość życia zakonnego wpływa na poziom moralny całego społeczeństwa. Współcześnie zakony nie trzymają się wiernie swojego charyzmatu, przez co osłabiają swoją tożsamość. Potrzebują radykalizmu, bo w ten sposób mogą pomóc światu dźwignąć się z upadku moralnego.

Ks. dr Stanisław Jóźwiak, dyrektor Wydziału Zakonnego Ełckiej Kurii Diecezjalnej, konferencję duchową poświęcił radom ewangelicznym. Była adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Ks. Andrzej Oleksy CRL, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku, przedstawił program obchodów Roku Życia Konsekrowanego w diecezji ełckiej, w tym w parafiach i w poszczególnych wspólnotach zakonnych.

Każdą wspólnotę zakonną odwiedzą biskupi, spędzą w niej cały dzień, aby doświadczyć na co dzień życia zakonnego, być razem z osobami konsekrowanymi. Osoby konsekrowane podejmą się adopcji duchowej alumnów, będą modlić się w intencji szczęśliwej realizacji powołań.

Na terenie diecezji ełckiej jest 5 zgromadzeń zakonnych męskich oraz 12 zgromadzeń żeńskich.

Za: www.ekai.pl