Home WiadomościZ kraju Ełk: zakończył się diecezjalny etap procesu kanonizacyjnego bł. Stanisława Papczyńskiego

Ełk: zakończył się diecezjalny etap procesu kanonizacyjnego bł. Stanisława Papczyńskiego

Redakcja

W kurii diecezjalnej ełckiej w dniu 30 kwietnia 2014 r. J.E. Jerzy Mazur SVD, biskup ełcki, zamknął proces o domniemanym cudownym uzdrowieniu za przyczyną błogosławionego Stanisława Papczyńskiego, Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Sprawa dotyczyła osoby, której stan, po dłuższym czasie intensywnego i wielokierunkowego leczenia szpitalnego, uznano za beznadziejny. Poinformowana o tej sytuacji rodzina, rozpoczęła z kilkoma przyjaciółmi odmawianie nowenny o zdrowie hospitalizowanej osoby za przyczyną bł. Stanisława Paczyńskiego. Stan chorej szybko się poprawiał już w czasie nowenny, tak że wkrótce została przeniesiona z oddziału intensywnej terapii, a później opuściła szpital bez widocznych dla zdrowia śladów przebytej choroby.

Decyzją biskupa ełckiego Jerzego Mazura proces rozpoczął się 16 listopada 2012 r. Na pierwszej sesji zaprzysiężono Trybunał, w skład którego weszli: delegat biskupa, promotor sprawiedliwości, dwóch notariuszy, doręczyciel pism i lekarz biegły. Złożyli oni przysięgę, że sumiennie wypełnią powierzony im obowiązek oraz zachowają tajemnicę co do samego przypadku, osób i przebiegu procesu. W ciągu półtora roku Trybunał spotkał się 24 razy. W tym czasie przesłuchano między innymi uzdrowioną osobę, świadków z jej rodziny i uczestniczących w jej leczeniu. Opracowano dokumentację medyczną, sporządzono odpowiednie odpisy i tłumaczenia.

W czasie ostatniej, publicznej sesji, 30 kwietnia, bp Jerzy Mazur uznał, że proces został przeprowadzony zgodnie z prawem kościelnym. Podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w procesie w różnych jego etapach, za solidną, dokładną i cierpliwą pracę. W odpowiednich teczkach zamknięto wszystkie dokumenty i opatrzono lakowymi pieczęciami. Część dokumentacji pozostanie w Archiwum Kurii Ełckiej – nie wolno jej otwierać bez pozwolenia watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Odpisy i tłumaczenia dokumentacji procesowej, wraz z innymi przewidzianymi przez prawo kościelne pismami, zostaną przewiezione w ciągu kilku dni do Watykanu i przekazane Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Po otwarciu dokumentacji i stwierdzeniu prawomocności procesu ełckiego rozpocznie się tzw. etap rzymski. Prawo kościelne nakazuje w trakcie trwania procesu zachowanie tajemnicy co do badanego przypadku i przebiegu czynności prawnych.

Warto przypomnieć, że 16 września 2007 r. w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu odbyła się beatyfikacja Ojca Stanisława Paczyńskiego, której w imieniu papieża Benedykta XVI przewodniczył kardynał Tarcisio Bertone SDB, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Beatyfikacja odbyła się w oparciu o wcześniej stwierdzoną heroiczność cnót i cud dotyczący uzdrowienia chorej matki i nienarodzonego dziecka. Proces na temat cudu był prowadzony w kurii biskupiej w Ełku w latach 2003-2006 i później był kontynuowany w Rzymie. W uroczystościach beatyfikacyjnych wzięło udział około stu kardynałów, arcybiskupów i biskupów, kilkuset księży i kilkadziesiąt tysięcy osób konsekrowanych i świeckich. Stale rośnie grono osób znających życie, nauczanie i dzieło bł. Stanisława Papczyńskiego oraz wiernych oddających mu cześć i zwracających się do niego w różnorodnych potrzebach.

Dziękując Panu Bogu za Osobę bł. Stanisława Papczyńskiego oraz za sprawne przeprowadzenie procesu diecezjalnego, prośmy Ducha Świętego o naszą świętość i o zgodne z wolą Bożą kontynuowanie procesu w Stolicy Apostolskiej.

ks. Paweł Naumowicz MIC
wicepostulator

Warszawa, 1 maja 2014 r

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda