Home WiadomościZ kraju ERVIAM (Będę służyć!) – 110 lat Urszulańskiej Alma Mater

ERVIAM (Będę służyć!) – 110 lat Urszulańskiej Alma Mater

Redakcja

31 maja br. Siostry Urszulanki w Krakowie przy ul. Starowiślnej świętowały wyjątkowy podwójny Jubileusz: 110-lecia istnienia Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej i 30-lecia istnienia Szkoły po jej reaktywacji w 1994 roku.

Całość rozpoczęła uroczysta Gala w auli Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, na której obecni byli przedstawiciele władz Miasta Krakowa, m.in. wiceprezydent Stanisław Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda, radny Kazimierz Barczyk. Kuratorium Oświaty i Wychowania reprezentowali: Artur Pasek, Maria Marzec i była wizytator Krystyna Nowak. Obecna była s. Iwona Skorupa OSU – przełożona Polskiej Prowincji Sióstr Urszulanek, dawni nauczyciele, pracownicy, siostry i przyjaciele Szkoły przy ul. Starowiślnej.

Uroczysta Gala Jubileuszowa w auli Akademii Muzycznej – fot. Siostry UrszulankiUroczystą galę poprowadziła Bernadetta Żurek-Borek. To była podróż w głąb historii i spacer brukowanymi ulicami spokojnego, biednego Krakowa II połowy XIX wieku, który wciąż odbudowywał się po wielkim pożarze, gdzie rozpoczęto remont gmachu Sukiennic, a na Rynku Głównym stały przeróżne kramy i stragany, w których okoliczni chłopi sprzedawali żywność; gdzie przybywali kupcy i masowo przyjeżdżali mieszkańcy z galicyjskich wsi w poszukiwaniu zarobku. Przybywali do Krakowa, w którym gościła polskość i jej najpiękniejsze symbole, który był ważnym ośrodkiem rozwoju kultury i nauki. Takie miasto zastały pierwsze siostry urszulanki, które przybyły z zaboru pruskiego w 1875 roku.

Uczniowie przygotowali wyjątkowe przedstawienie, w którym w kolejnych ożywionych kadrach przewijała się długa historia Urszulańskiej Alma Mater – tak pięknie i wielowymiarowo przez nich zaprezentowana. Był to, jak podkreśliła prowadząca, most łączący pokolenia, gdzie tradycja i doświadczenie łączą się z teraźniejszością, która z kolei czerpie z nich z wdzięcznością wychowując kolejne pokolenia młodych krakowianek i krakowian.

Zasłużeni nauczyciele i pracownicy odebrali nagrody od Dyrekcji Szkoły. Zwieńczeniem uroczystości było nadanie Szkole Złotego Medalu Polonia Minor „za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji dzieci i młodzieży”, który na ręce s. dyrektor Agnieszki Młynarczykowskiej OSU i s. Marii Jaworskiej OSU – przełożonej krakowskiej Wspólnoty Sióstr Urszulanek wręczyli prof. Jan Tadeusz Duda i Tadeusz Barczyk.

Następnie w uroczystym pochodzie, który uformował się na Małym Rynku, na czele ze sztandarem szkoły, cała urszulańska społeczność szkolna – uczniowie w mundurkach galowych, nauczyciele, pracownicy, rodzice i rodziny uczniów, zaproszeni goście, siostry urszulanki i absolwenci – przeszła do Bazyliki Mariackiej. Granatowo-białe mundurki wyróżniały się w tym słonecznym dniu wyjątkowo pięknie na tle Sukiennic i Starego Miasta.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. infułat Bronisław Fidelus, a z nim sprawowało ją sześciu kapłanów: o. Robert Więcek SJ, o. Paweł Kosiński SJ, ks. Szczepan Szpoton CM, ks. Michał Krasowski, ks. Dominik Truchan, ks. Łukasz Wójcik. Warto podkreślić, iż ks. Michał, ks. Dominik i ks. Łukasz to absolwenci urszulańskiej Szkoły. O. Robert Więcek SJ duszpasterz i przyjaciel Szkoły w homilii wskazał na piękno i mądrość wychowania młodych ludzi, jakie na co dzień realizowane jest przy ul. Starowiślnej w Krakowie. Podkreślił, jak ważna jest rola rodziny i rodziców, którzy jako pierwsi dokonują wyboru i jako pierwsi wskazują dziecku drogę wartościowania.

Mówił: „Kochane dzieci, to nie wy wybrałyście tę szkolę, to wasi rodzice ją wybrali, bo bardzo Was kochają i chcą, żebyście uczyły się w najlepszej szkole, zdobywały wiedzę, a przede wszystkim uczyły się życia, bo to jest istota każdej szkoły i także tej szkoły”. Refleksja o. Roberta skoncentrowana była w tym dniu na istocie i znaczeniu wyboru. „Bóg nas wybiera, ale Jego wybranie to oczekiwanie na odpowiedź: na moje ‘tak’ albo na moje ‘nie’. Kiedy dokonujemy wyboru, to tego wyboru dokonuje cały człowiek, cała jego historia, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, rozum, wola, wiedza”. O. Robert wskazywał na szerszą perspektywę, na dobro i wartości, jakich młodzi ludzie uczą się w urszulańskiej szkole, uczą się „jak żyć godnie i uczciwie dla siebie, dla najbliższych i dla kraju, w którym żyją”.

Na koniec życzył: – „Siostry Urszulanki, dobrze wymagajcie, żeby to było piękne, wspaniałe i nie na jakiś czas, ale do końca życia. Bo na tym polega wychowanie, że jest rodzinne. Każdy ma swoje miejsce niepowtarzalne, unikatowe. Celem nauki nie jest ocena najwyższa, ani promocja, tylko cel musi nas przekraczać, to nasze zbawienie”.

110 lat Urszulańskiej Alma Mater

Po Mszy św. uroczysty, roześmiany pochód uczniów i nauczycieli przeszedł z Rynku Głównego ul. Sienną do Szkoły Sióstr Urszulanek przy ul. Starowiślnej, gdzie rozpoczął się Jubileuszowy Piknik i spotkanie absolwentów, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski, by zobaczyć się z kolegami i przyjaciółmi z dawnych lat, a także nauczycieli, pracowników i rodzin. Było wiele wzruszeń, spotkań po latach, niekończących się rozmów, uścisków, wspomnień. Urszulańska radość dominowała tego dnia w całym Krakowie, była szczególnie obecna na Rynku Głównym i na Starym Mieście.

Na wszystkich uczestników czekała moc piknikowych atrakcji: kulinarnych, specjalne stoisko z pięknymi, wyrobami z Peru, gdzie posługuje s. Barbara Żaba OSU, kącik dla najmłodszych: m.in. warsztaty kreatywne i sportowe, które cieszyły się ogromnym powodzeniem, podobnie, jak występ Doktora WOW. Cały dochód z Pikniku przeznaczony został na zakup wózków inwalidzkich dla osób potrzebujących z urszulańskiej misji w Peru.

Jubileusz był ogromnym koszem wdzięczności i radości za te 110 lat istnienia Urszulańskiej Alma Mater na mapie Starego Krakowa. Wszak Szkoła rozpoczęła swoją działalność już w 1875 roku, gdy pierwsze urszulanki dotarły z grupą uczennic do Galicji, do Krakowa uciekając przed polityką Kulturkampfu. Urszulański Jubileusz pokazał piękną perspektywę i połączył przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Pokazał, co było także słychać w wypowiedziach wszystkich gości zaproszonych na uroczystą akademię, ogromny dorobek szkoły, jej codzienne wychowanie w duchu SERVIAM – co znaczy służyć, połączone z mądrością i uważnością skierowaną na każdego ucznia, na podkreślenie jego podmiotowości i indywidualności, na wydobycie radości i kreatywności.

Szczególna wdzięczność należy się tym, którzy tworzą szkołę na co dzień: s. Agnieszce Młynarczykowskiej, nauczycielom, pracownikom i wszystkim Siostrom Urszulankom, że żyjąc w charyzmacie św. Anieli Merici, przenoszą go na codzienność, są zawsze otwarte na wyzwania i odważnie prowadzą swoje wychowawcze dzieła, pokazując młodym ludziom miłość Chrystusa w każdym geście, cierpliwie słuchając i towarzysząc każdemu dziecku. Słowa podziękowań stały się także pięknym podsumowaniem uroczystości, gdy uczniowie wnieśli na scenę kosz kwiatów dla Wszystkich nauczycieli i pracowników, a ze sceny padły słowa: „Urszulańską Alma Mater znają wszyscy krakowianie, bo wyróżnia ją miłość, wzajemny szacunek i kreatywne wychowanie”.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda