Home WiadomościZ kraju Europejskie spotkanie kleryków werbistowskich w Pieniężnie

Europejskie spotkanie kleryków werbistowskich w Pieniężnie

Redakcja

W dniach 10-14 września br. w gmachu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie odbyły się warsztaty w języku angielskim dla seminarzystów z prowincji zakonnych Europy Wschodniej. Przybyli klerycy i bracia wraz ze swoimi wychowawcami z Węgier, ze Słowacji oraz z Rosji. Pierwszego dnia seminarzyści z bratnich prowincji wraz z miejscowymi klerykami i braćmi odwiedzili niektóre miejsca na świętej ziemi warmińskiej: Frombork, Lidzbark Warmiński oraz Stoczek Klasztorny. Trzydniowe warsztaty poświęcone były istotnym dla misjonarzy zagadnieniom z dziedziny misjologii oraz religiologii. Omówione zostały następujące zagadnienia: teologiczne podstawy misji; istotne punkty w historii katolickich misji; duchowość misyjna; różnorodność i typologia religii; pojęcie sekularyzmu konstytucyjnego, jego pochodzenie i funkcje; religijność i duchowość – nowe ruchy religijne; wybrane zagadnienia dotyczące islamu; dialog międzyreligijny, Zgromadzenie Słowa Bożego i jego wkład dla misji Kościoła w XXI wieku.

Organizatorem warsztatów było Werbistowskie Centrum Dialogu Kultur i Religii a prelegentami byli profesorowie z KUL-u, oraz wykładowcy Seminarium Misyjnego w Pieniężnie. Spotkanie seminarzystów było też doskonałą okazją dla wzajemnego poznania się i wymiany doświadczeń. Werbistowskie seminaria w Europie mają w swoich szeregach także studentów z krajów misyjnych: z Filipin, Indonezji, Kongo, Indii. Także wychowawcami są współbracia z innych kontynentów, co stwarza dobrą atmosferę dla wymiany doświadczeń międzykulturowych.

Seminaria werbistowskie w Europie, oprócz wyżej wymienionych, znajdują się także w Sankt Augustyn k/Bonn w Niemczech, w Lizbonie, w Madrycie oraz w Cordun w Rumunii.

Ks. Szczepan Szpyra SVD
Koordynator Strefy Europejskiej
ds. Formacji i Powołań

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda