Home WiadomościZ kraju Figura św. Michała Archanioła z Gargano na Jasnej Górze

Figura św. Michała Archanioła z Gargano na Jasnej Górze

Redakcja

deon.plNa Jasnej Górze trwa nawiedzenie figury św. Michała Archanioła z Góry Objawień w Gargano. Rzeźba peregrynuje po Polsce od 2013 r. Wędrówka stanowi okazję do ożywienia kultu Michała Archanioła, pierwszego i najważniejszego spośród aniołów, który swoim imieniem głosi chwałę i moc Boga. Kult aniołów stanowi jeden z ważnych elementów duchowości ojców paulinów, opiekunów jasnogórskiego sanktuarium. Przed figurą modlili się m.in. egzorcyści, którzy uczestniczą w trwającej do piątku europejskiej konferencji.

Figura dotarła na Jasną Górę wczoraj (6 lipca) późnym południem. Przez całą noc w kaplicy Matki Bożej trwało czuwanie modlitewne z udziałem Bractwa św. Michała Archanioła, działającego na Jasnej Górze. Dziś rano rzeźba została przeniesiona do jasnogórskiej bazyliki, gdzie o 8.00 odprawiona została Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz błogosławieństwem chorych, samotnych i starszych. Kolejna taka Eucharystia rozpoczęła się o godz. 12.00.

Wieczorem o 18.00 w ramach nawiedzenia celebrowana była Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem. Ostatnim punktem uroczystości będzie Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, prowadzony przez księży michalitów.

Figura Michała Archanioła wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany Szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie nie poświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów. Miejsce to zasłynęło łaskami, które można tam wyprosić.

Michał Archanioł swoim imieniem głosi chwałę i moc Boga. Imię Michał znaczy “Któż jak Bóg!”. Zarówno w tradycji żydowskiej jak i tradycji chrześcijańskiej jest pierwszym i najważniejszym spośród aniołów. W Piśmie Świętym Starego Testamentu nazywany jest “księciem anielskim” i “wielkim księciem”. W Tradycji żydowskiej Archanioł Michał jest pośrednikiem pomiędzy Panem Bogiem i ludźmi. W Piśmie świętym Starego Testamentu wraz z Archaniołem Gabrielem miał odwiedzić Abrahama, zapowiedzieć mu przyszłe narodziny a później nie pozwolić złożyć ofiary z syna Izaaka.

Kult św. Michała Archanioła istniał już w starożytności chrześcijańskiej; świadczy o tym wiele dowodów liturgicznych. Znacznie później pojawił się kult oddawany na Górze Gargano koło Siponte w południowej Italii, gdzie miał się zjawić św. Michał Archanioł. Cześć ta miała początkowo charakter lokalny, później jednak została rozszerzona na cały Kościół. Z czasem Jego imię weszło do liturgii mszalnej, przy poświęceniu kadzidła i w liturgii pogrzebowej.

Św. Michał Archanioł ukazał się także za czasów św. Grzegorza Wielkiego, papieża, w Rzymie podczas procesji przebłagalnej odprawianej na zamku, zwanym odtąd Zamkiem Świętego Anioła, i włożył miecz do pochwy na znak, że Bóg odwróci od ludu rzymskiego srożący się gniew. Odtąd dżuma ustała. W diecezji Avranches, we Francji, od X wieku obchodzono rocznicę pojawienia się św. Michała na Mont-Saint-Michel. Działo się to około 708 roku.

Kościół rzymski czcił św. Michała zawsze w dniu 29 września. W czasie ostatniej reformy Kalendarza Rzymskiego, w tym dniu dołączył Kościół także do czci liturgicznej świętych archaniołów Rafała i Gabriela. Św. Michał Archanioł czczony jest jako patron Kościoła świętego, opiekun chroniący przed wszelkimi złymi duchami, zwycięski obrońca w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. Kościół Wschodni czci go także jako patrona ludzi chorych.

“Święty Michale Archaniele, broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną…”, autorem tej szczególnej modlitwy jest papież Leon XIII, który inwokację do św. Michała Archanioła napisał pod wpływem przerażającego widzenia demonów, które gromadziły się nad Wiecznym Miastem, aby je osaczyć. Nie znamy jednak dokładnie szczegółów tego widzenia. Jest pewne, że papież napisał tę modlitwę i 29 lipca 1886 r., polecił sekretarzowi Kongregacji Obrzędów rozesłać ją do wszystkich ordynariuszy świata, aby kapłani odmawiali ją wraz z wiernymi, klęcząc, po każdej tzw. Mszy św. cichej, tzn. nie śpiewanej. Inwokację do św. Michała Archanioła poprzedzały modlitwy do Matki Bożej.

Sobór Watykański II, dokonując reformy liturgicznej, zniósł modlitwy wprowadzone przez papieża Leona XIII, odmawiane bezpośrednio po Mszy św. cichej.

Od kilkunastu lat, za zgodą władz kościelnych, modlitwa do św. Michała jest odmawiana po Mszy św. w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła i w parafiach przez niego prowadzonych. Coraz częściej odmawiają ją także indywidualni wierni. Jest ona wypisana również przy mozaice św. Michała na Jasnej Górze.

Kult Aniołów Stróżów stanowi jeden z ważnych elementów duchowości paulińskiej. Jest to wyraz wdzięczności zakonników za opiekę na pustyni nad św. Pawłem Pustelnikiem – Patriarchą Zakonu Paulinów.

W Polsce kult Aniołów Stróżów rozpowszechnił się właśnie dzięki paulinom, którzy w XVII w. założyli na Jasnej Górze pierwsze Bractwo Aniołów Stróżów. Bractwo powołane w 1626 r. istniało także przy paulińskim kościele św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce w Krakowie przez 237 lat, przechodząc różne etapy rozwoju. Swoją działalność prowadziło do 1951 r. Ponownie zostało reaktywowane w 2005 r. kiedy to na Skałce obchodzono Rok Aniołów.

Na Jasnej Górze w każdy piątek na wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o 19.30 spotkają się przedstawiciele Armii św. Michała. Tę modlitewną grupę zainicjował o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. Jej głównym celem jest duchowe wsparcie Sanktuarium i posługujących tutaj zakonników poprzez dar Eucharystii, codzienną modlitwę do św. Michała Archanioła, podejmowane posty.

O wielkiej czci, jakiej doznawał i doznaje Książę Wojska Niebieskiego na Jasnej Górze świadczą jego posągi i przedstawienia ikonograficzne powstające od czasów dawnych po najnowsze. To właśnie wchodząc do Sanktuarium przez główną bramę wzrok wiernych napotyka pierwszy wizerunek – rzeźbę św. Michała Archanioła. Także w samym Obrazie jasnogórskim odnajdujemy anielskie przedstawienia. Od kilku lat mozaika Michała Archanioła umieszczona jest także w tzw. bramie papieskiej czyli bramie wejściowej od strony głównego jasnogórskiego parkingu.

Przed nawiedzającą Jasną Górę figurą św. Michała Archanioła modlili się egzorcyści, którzy uczestniczą w europejskiej konferencji. W spotkaniu udział bierze ok. 300 osób głównie z terenu Europy Środkowej oraz Wschodniej. Są kapłani egzorcyści oraz księża i świeccy podejmujący modlitewną posługę uwalniania. Jak powiedział jeden z uczestników, ks. Grzegorz, właśnie egzorcyści w sposób szczególny w swej posłudze przywołują pomocy św. Michała Archanioła.

Celem zjazdu jest pogłębienie tematyki związanej z posługą uwalniania. Wśród tegorocznych tematów znajdują się m.in.: “Zło osobowe. Szatan w myśli teologicznej Kościoła”, “Negatywne skutki okultyzmu”, “Dlaczego ludzie potrzebują uwolnienia”, “Upadek czy spoczynek w Duchu”, “Kryteria rozróżnienia prawdziwej kultury”, “Rozróżnianie między głosami urojeniowymi a prawdziwym”.

Egzorcysta w Kościele katolickim to biskup albo mianowany przez niego kapłan, który posiada specjalne zezwolenie do sprawowania egzorcyzmów. Egzorcyzm to posługa uwalniania od wpływu szatana. Z greckiego: exorkizein ‘wyklinać’ – jest rozkazem wydanym w imię Boga demonowi, aby ten wyszedł z osoby, zwierzęcia, miejsca lub rzeczy. To szczególna forma błogosławieństwa (sakramentalium), którego kapłan udziela człowiekowi w określonych sytuacjach i potrzebach.

Spotkanie egzorcystów na Jasnej Górze zakończy się w piątek 10 lipca, ma charakter ściśle zamknięty.

KAI/es

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda