Home WiadomościZ kraju Franciszkanie: Dla sierocińca w Chochabamba

Franciszkanie: Dla sierocińca w Chochabamba

Redakcja

Franciszkanie z seminarium duchownego w Krakowie wystawiają do internetowej licytacji obraz. Całkowity dochód z jego sprzedaży przeznaczą na Sierociniec dla dziewcząt im. św. Franciszka z Asyżu w Cochabambie, w Boliwii.

Młodzi franciszkanie organizują aukcję wspólnie z krakowskągrupę pastoralną „Misa en Espanol”. W tej charytatywna aukcji wystawili obraz (na zdjęciu obok) znanego krakowskiego malarza, portrecisty prof. Zdzisława Pabisiaka.

„Obraz olejny malowany na płótnie w 1968 roku. Wymiary 74×40 cm. Kolory fotografii obrazu mogą nie oddawać w pełni rzeczywistych odcieni, dla zainteresowanych możliwość oglądnięcia obrazu w WSD Franciszkanów w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 4” – zachęca wychowawca seminarium franciszkanów z Krakowa o. Jacek Michno OFMConv.

Obraz można nabyć na aukcji internetowej portalu Allegro.pl pod następującym adresem: http://allegro.pl/show_item.php?item=2013674067

Natomiast pod internetowym adresem www.sercanki.org.pl/boliwia.html można zobaczyć i poczytać wiecej o pracy sióstr sercanek w Boliwii i sierocińcu w Chochabambie, dla którego franciszkanie z Krakowa zbierają fundusze.

Zdzisław Pabisiak (19922-2009) urodził się w Pabianicach. Wybuch II wojny światowej przerwał naukę malarza w Liceum im. Jędrzeja Sniadeckiego. Maturę zdał jako eksternista w liceum Mikołaja Kopernika w Łodzi. W latach 1945-1950 podjął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki.

W roku 1949 rozpoczął prace w Collegium Maius nad rekonstrukcją fresków. Jego działalność w Collegium Maius trwała prawie 40 lat. W tym czasie wykonał wiele rekonstrukcji, kopii obrazów wzbogacając tym samym ikonografię Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Odznaczony Medalem Jubileuszowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 1979 roku otrzymał tytuł docenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Poza działalnością dydaktyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim, był czynnym portrecistą, malarzem kompozycji monumentalnych oraz rekonstrukcyjnych. Jego liczne obrazy znajdują się z zbiorach publicznych i prywatnych.

ojm / red.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda