Franciszkanie – Harmęże: Wizja dwóch koron

franciszkanie.pl8 stycznia br. minęła 122 rocznica urodzin św. Maksymiliana, człowieka który rozświetlał mroki nie tylko obozowych murów, ale przede wszystkim ludzkich serc. Tam bowiem, gdzie towarzyszyło człowiekowi wyjątkowe zwątpienie, ból i cierpienie, franciszkanin swoim postępowaniem oraz głoszonym słowem pokazał współwięźniom, a także oprawcom, że dobro istnieje i nikt nie może zniszczyć wiary w sens wypowiedzianych słów, że „tylko miłość jest twórcza”.

Wyjątkowy dzień dla szkolnej społeczności rozpoczęliśmy od udziału we mszy świętej. Na artystyczną część obchodów zaprosiliśmy Gości do sali Domu Ludowego w Harmężach.

Tegoroczne Święto Szkoły było również okazją do podsumowania I edycji Gminnego Konkursu Plastycznego i Literackiego o św. Maksymilianie. Oprócz laureatów i wyróżnionych uczestników obu konkursów, nasze zaproszenie na uroczystość przyjęli: p. Albert Bartosz – Wójt Gminy Oświęcim, o. dr Piotr Cuber OFMConv – proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, p. Krzysztof Harmata -Wiceprzewodniczący Rady Gminy Oświęcim, Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, p. Edyta Bogusz -sołtys Harmęż, p. Barbara Kramarczyk- dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku, nauczyciele szkół gminnych, przedstawiciele Rady Rodziców, opiekunowie uczniów. Gości powitał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Harmężach p. Bartłomiej Karolus. Słowo wstępne wygłosili: p. Albert Bartosz – Wójt Gminy Oświęcim, o. dr Piotr Cuber OFM Conv.

W dalszej części uroczystości o. Arkadiusz Bąk OFM Conv i p. Anżelika Stein-Szczerbowska –twórcy i inicjatorzy konkursu, zaprosili zebranych do wspólnej, artystycznej wędrówki śladami zakonnika, doktora teologii i filozofii.

Poprzez odpowiednio wybrane utwory muzyczne, teksty poetyckie czy prezentację multimedialną, podążanie wspólną drogą, obok wyjątkowego Nauczyciela broniącego godności każdego człowieka, skłaniało do refleksji i zadumy nad potęgą dobra, istotą miłości.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu brzmiało „Św. Maksymilian i wizja dwóch koron”. Autorzy prac literackich i plastycznych mieli za zadanie nawiązać do wskazanych fragmentów biografii Świętego. Tak oto powstała galeria twórczych możliwości sportretowana wyobraźnią dzieci. Wykonawcy najlepszych prac zostali nagrodzeni doskonałymi prezentami. Rada Sołecka Harmęż, Centrum św. Maksymiliana oraz prywatni sponsorzy ufundowali m.in.: rower, tablet, gry planszowe, zestaw przyborów do pisania, sprzęt elekroniczny, pendrive, książki.

Jury konkursu plastycznego zmierzyło się z niełatwym zadaniem. Wybór najlepszych prac spośród 63, jakie przekazano organizatorom, okazał się wyjątkowo trudny.

Finalistką I edycji Gminnego Konkursu Plastycznego o św. Maksymilianie i laureatką nagrody głównej została Karolina Kuś – uczennica klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej.

Nagrody otrzymali także: Karolina Jarosz (SP w Porębie Wielkiej), Dawid Gałgan (SP w Babicach), Patrycja Jurecka (SP w Grojcu), Kinga Toporek (SP w Porębie Wielkiej), Wiktoria Borycka (SP w Rajsku).

Wyróżnienia przekazano: Amelii Jakubowskiej (SP w Harmężach), Sewerynowi Tyran (SP w Harmężach), Annie Trębacz (SP w Babicach), Martynie Cinalskiej (SP w Porębie Wielkiej), Gabrieli Szymańskiej (SP w Porębie Wielkiej), Mateuszowi Marzec (SP w Porębie Wielkiej), Natalii Foks (SP w Porębie Wielkiej), Zuzannie Bratek (SP w Porębie Wielkiej), Aleksandrze Gierczyk (SP w Harmężach), Oliwii Żebrak (SP w Grojcu).Wyróżnienie dodatkowe otrzymała Wiktoria Wróbel -uczennica ze SP w Żywcu.

Wśród trzech propozycji tematów prac literackich uczestnicy I edycji Gminnego Konkursu Literackiego o św. Maksymilianie najczęściej redagowali list skierowany do Rycerza Niepokalanej. Dzieci pisały w nim o swoich marzeniach, dalekich i bliskich planach, codziennych troskach, spostrzeżeniach na temat otaczającej rzeczywistości. W konkursie literackim nagrodzono dwie wyjątkowe prace.

Finalistką I edycji Gminnego Konkursu Literackiego o św. Maksymilianie i laureatką nagrody głównej została Andżelika Sikora – uczennica klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku. Autorka drugiej wyróżnionej pracy to Hanna Strycharska- uczennica klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Harmężach.

Oba konkursy wzbudziły duże zainteresowanie nie tylko wśród uczniów gminnych placówek, ale także wśród dzieci mieszkających w odległych zakątkach naszego regionu. Gospodarze serdecznie dziękują uczniom ze SP w Porębie Wielkiej, SP w Babicach, SP w Rajsku, SP w Grojcu za zaangażowanie i twórcze prace, a nauczycielom z wymienionych szkół za trud przygotowania podopiecznych.

W podniosłej atmosferze minęły kolejne urodziny Patrona Szkoły –św. Maksymiliana. Jesteśmy dumni, iż stanowimy jedną z nielicznych placówek oświatowych w Polsce, w której społeczność uczniowska, grono pedagogiczne oraz rodzice, wybrali za duchowego Przewodnika tę niezwykłą postać. I choć ,,nie ma mogiły Twojej ani prochów na tej ziemi… Jest Miłość większa niż śmierć i unicestwienie…Są dwie korony: biała i czerwona w aureoli…Jesteś Ty ze swoim spojrzeniem wnikliwym i ciągle pytasz o miłość tę z Ewangelii…”.

Anżelika Stein-Szczerbowska / SP im. św. M. M. Kolbego w Harmężach

Za: www.franciszkanie.pl