Home WiadomościZ kraju Franciszkanie: Kluby integracyjne dla uchodźców z Ukrainy

Franciszkanie: Kluby integracyjne dla uchodźców z Ukrainy

Redakcja

Od lipca 2022 r. franciszkańska Fundacja Brat Słońce, będąca dziełem prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce (Kraków), realizuje projekt „Kluby integracyjne dla uchodźców z Ukrainy”. Spotkania organizowane są w dwóch miejscach: Krakowie i Harmężach.

W ramach projektu fundacja organizuje warsztaty szkoleniowe w zakresie wykonywania usług kosmetycznych, fryzjerstwa, florystyki, a także kursy języka polskiego, komputerowe oraz kulinarne. Szkolenia mają na celu ułatwienie znalezienia pracy uchodźcom przez zdobycie kwalifikacji zawodowych potrzebnych na rynku pracy. Kurs językowy ułatwia asymilację w kraju i udoskonala zdolności komunikacyjne.

W Harmężach prowadzona jest także świetlica dla dzieci, która umożliwia matkom uczestniczenie w kursach zawodowych i równocześnie zapewnia opiekę dzieciom.
Dodatkowo w ramach projektu uchodźcy mogą korzystać z poradnictwa psychoterapeutycznego, a także z usług poradnictwa adaptacji społecznej. Od września 2022 r. przeprowadzono 55 szkoleń, z których łącznie skorzystało 250 osób. Projekt finansowany jest przez ministerstwo rodziny i polityki społecznej.

Od września 2022 r. fundacja realizuje także projekt szkoleń dla wolontariuszy, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Projekt ten ma na celu przeszkolenie wolontariuszy w zakresach tematycznych, takich jak szkolenie językowe z podstaw języka ukraińskiego, szkolenie psychologiczne z zakresu komunikacji z osobami w traumie oraz doświadczeniem konfliktu zbrojnego, szkolenie dotyczące załatwiania spraw urzędowych i administracyjnych.

Dzięki uczestnictwu w szkoleniach wolontariusze mogą być lepiej przygotowani do świadczenia pomocy oraz podnieść swoje kompetencje w jej udzielaniu. W szkoleniach bierze udział 10 wolontariuszy. Projekt organizowany jest przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Więcej informacji i zdjęcia: https://bratslonce.pl/kluby-integracyjne-dla-uchodzcow-z-ukrainy/

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda