Home WiadomościZ kraju Franciszkanie – Kraków: Przełożeni wybrani, przyszłość zaplanowana

Franciszkanie – Kraków: Przełożeni wybrani, przyszłość zaplanowana

Redakcja

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia zakończyła się Zwyczajna Kapituła Prowincjalna krakowskich franciszkanów. Bracia dokonali wyboru nowych przełożonych klasztorów, domów formacyjnych i dzieł apostolskich oraz zaplanowali swoją przyszłość na najbliższe cztery lata.

W ostatnim dniu Kapituły – w sobotę 19 maja – do uczestników spotkania dołączyli inni bracia z Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, aby uczestniczyć w zaprzysiężeniu gwardianów i spotkać się razem przy jednym stole. Pod namiotami.

Ordynariusz zakonników o. Jarosław Zachariasz żywi nadzieję, że tygodniowe obrady „czegoś nauczyły braci, uświęciły i zbliżyły do Boga”, a „kapituła namiotów” to „wyraz miłości i jedności”.

Podczas mszy św. bracia modlili się m.in. za wspólnoty franciszkańskie obecne w różnych miejscach świata, aby wzrastały w świętości, i za siebie samych, aby stawali się w swoich środowiskach narzędziami pokoju, dobra i jedności.

Sobotniej eucharystii przewodniczył administrator apostolski w Uzbekistanie, franciszkanin o. bp Jerzy Maculewicz. Zachęcał braci, aby zawsze w planowaniu przyszłości kierowali się rozumem, ale i wiarą pełną ufności, która niczego się nie boi.

Na zakończenie Zwyczajnej Kapituły Prowincjalnej bracia publicznie wspomnieli swoich współbraci, którzy w minionym czteroleciu odeszli z tego świata. Polecali ich Bożemu miłosierdziu.

Przy tej okazji prowincjał powiedział, że myśląc o przyszłości podczas kapituły, planując kolejną kadencję, nie otwiera się wszystkiego od zera, ale kontynuuje się dzieło, wysiłki poprzedników, niejednokrotnie wybitnych i świętych. Dlatego zachęcił swoich współbraci do lektury wydanej w tym roku historii „Dzieje franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię 1918-1939″ autorstwa o. dra hab. Zdzisława Gogoli.

Uczestnikami Kapituły byli delegaci wybrani w drodze głosowania bezpośredniego, listownego oraz bracia z urzędu (delegat generała zakonu dla Europy Wschodniej, prowincjał, były prowincjał oraz siedmiu asystentów prowincjalnych – członków zarządu krakowskiej prowincji).

Zgodnie z uchwałami, podjętymi podczas ostatniej Kapituły Generalnej w Asyżu w roku 2007, w Kapitule Prowincjalnej uczestniczyli także, ale jako słuchacze, delegaci prowincjała z zagranicy.

Zwyczajna Kapituła Prowincjalna to – jak czytamy w dokumentach zakonnych – „wydarzenie duchowo-charyzmatyczne, rozpoznanie ewangeliczne, autentyczne braterskie spotkanie”.

Na dzień dzisiejszy krakowscy franciszkanie na terenie Polski posiadają 24 klasztory i trzy domy formacyjne (postulat, nowicjat, seminarium), w których mieszka 270 braci. Poza granicami Polski Prowincja św. Antoniego i bł. Jakuba posiada 33 klasztory, w których przebywa 225 zakonników. W sumie 495 braci.

Klasztory i obecności zagraniczne ulokowane są w Europie (Niemcy, Ukraina, Włochy oraz Słowacja i Albania), Azji (Uzbekistan), Afryce (Uganda), Ameryce Południowej (Boliwia Peru, Paragwaj) oraz w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone).

Ponadto bracia z Polski wspomagają pracę franciszkanów w Rosji, Czechach, Francji, Irlandii czy Austrii.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda