Home WiadomościZ kraju Franciszkanie: Poświęcenie ołtarza w kościele parafialnym w Horyńcu-Zdroju

Franciszkanie: Poświęcenie ołtarza w kościele parafialnym w Horyńcu-Zdroju

Redakcja

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 17 kwietnia 2022 r. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Horyńcu-Zdroju wyższy przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów, o. Marian Gołąb poświęcił nowy ołtarz i ambonkę.

W homilii o zmartwychwstaniu Chrystusa ojciec prowincjał powiedział, że ołtarz jest sercem kościoła. Jest miejscem świętym. Z ambony głoszone jest słowo Boże. Dodał, że „kościół bez ołtarza jest jak ciało bez duszy. Zyskaliście piękną duszę”. Prowincjał pogratulował inicjatywy i podziękował za hojność i dobre serce parafianom i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowego ołtarza.

Gwardian klasztoru i proboszcz horynieckiej parafii, o. Bogdan Klóska poinformował, że z inicjatywą powstania nowego ołtarza wyszli horynieccy franciszkanie. Pomysł przychylnie rozpatrzył podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków, a także kurie: prowincjalna i diecezjalna. Projekt i wykonanie ołtarza zostały powierzone konserwatorowi zabytków Stanisławowi Makarze i artyście Januszowi Szpytowi z Lubaczowa. Na ołtarzu wyeksponowany jest pelikan – symbol Chrystusa, który karmi swoim ciałem. Z kolei na ambonce uwagę przykuwa figura Dobrego Pasterza, który prowadzi swoją owczarnię. Nad tym wizerunkiem umieszczone jest godło franciszkańskie. Ołtarz i ambonka utrzymane są w jednakowej kolorystyce. Główne elementy zdobień są złocone. Projektanci zadbali, by dzieła ich pracy jednolicie wkomponowały się do odnowionego późnobarokowego wnętrza kościoła parafialnego. O. Bogdan podziękował parafianom i wszystkim ofiarodawcom za wsparcie finansowe tej inicjatywy. Szczególnie podziękował parafianom, którzy ofiarowali drewno i wykonali podest pod nowy ołtarz. Następnie poprosił ojca prowincjała o poświęcenie ołtarza i ambonki, co wkrótce nastąpiło.

Na zakończenie przywołam słowa z homilii, że z pustego grobu Jezusa płynie wiara w Jego zmartwychwstanie – wbrew wszelkim spiskowym teoriom, których na przestrzeni wieków nie brakowało. Nowy ołtarz i ambonka z pewnością nie umkną uwadze nikogo, kto wejdzie do naszej świątyni. Dobrze, że pomysł tak szybko został zrealizowany. Deo gratias.

Agata Nesterak

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda