Home WiadomościZ kraju Franciszkanie – prowincja gdańska: Druga część XI Zwyczajnej Kapituły Prowincjalnej

Franciszkanie – prowincja gdańska: Druga część XI Zwyczajnej Kapituły Prowincjalnej

Redakcja

W dniach 6-10 maja 2024 r. w Koszalinie odbyła się druga część XI Kapituły Prowincjalnej Zwyczajnej Prowincji Gdańskiej. Obrady, podobnie jak w przypadku pierwszej części, miały miejsce w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, a ich zadaniem było m.in. podjęcie planu na najbliższe czterolecie oraz wybór nowych przełożonych.

W Kapitule wzięło udział 30 delegatów z klasztorów Prowincji w Polsce i za granicą oraz 12 braci uczestniczących w obradach z uwagi na pełnione urzędy.

Obrady w przeważającej mierze poświęcone zostały planowi działań Prowincji w rozpoczynającej się kadencji oraz sformułowaniu uchwał dotyczących szczególnie istotnych zmian i przedsięwzięć. Praca zgodnie z dyrektorium kapituł przebiegała po części na wspólnej sali obrad a po części w grupach, w których każdy z braci mógł podzielić się osobistym doświadczeniem i zabrać głos w dyskutowanych kwestiach.

Po zatwierdzeniu uchwał i planu 4-letniego uczestnicy Kapituły przeprowadzili głosowania ws. nowych przełożonych domów Prowincji w Polsce i za granicą, a także braci odpowiedzialnych za formację oraz przewodniczących komisji prowincjalnych.

Szczególnym punktem kapituły była konferencja naukowa pt. Franciszkanie na Pomorzu. Część naukowa poprzedzona została Eucharystią odprawioną w katedrze koszalińskiej pod przewodnictwem JE Zbigniewa Zielińskiego. W ramach samej konferencji uczestnicy mogli wysłuchać wykładów trzech prelegentów: dr. hab. prof. US Grzegorza Wejmana nt. Franciszkanie przed reformacją; o. dr. Józefa Makarczyka, naszego Współbrata z klasztoru w Miednikach na Litwie, nt. Franciszkanie w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wczoraj i dziś oraz p. Krystyny Bastowskiej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, nt. Zasługi franciszkanów w ratowaniu zabytkowych świątyń Koszalina.

Spotkanie kapitulne dobiegło końca w piątek, 10 maja, kiedy to uczestnicy spotkali się na zaprzysiężeniu nowych przełożonych oraz modlitwie za braci zmarłych w okresie minionego 4-lecia.

Za: www.franciszkanie.gdansk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda