Home WiadomościZ kraju Franciszkanie: Prowincjał z Warszawy nowym przewodniczącym CEO

Franciszkanie: Prowincjał z Warszawy nowym przewodniczącym CEO

Redakcja

W pierwszych dniach lipca w Krakowie obradowali wyżsi przełożeni prowincji i kustodii franciszkanów z Polski, Czech, Słowacji i Rosji oraz asystent generała zakonu ds. Europy Wschodniej. Zakonnicy wybrali nowy zarząd Konferencji Europy Wschodniej (CEO) na najbliższe cztery lata.

Przewodniczącym Konferencji został prowincjał z Warszawy o. Wiesław Pyzio, a jego zastępcą prowincjał z Krakowa – o. Jarosław Zachariasz. Na sekretarza CEO desygnowany został o. Wiesław Chabros, na co dzień pełniący funkcję ekonoma warszawskiej prowincji franciszkanów.

Z Konferencją pożegnali się: były jej przewodniczący o. Adam Kalinowski, który wkrótce rozpocznie pracę w Niemczech, i były sekretarz CEO o. Piotr Łotysz, który wyjeżdża do Włoch.

Podczas dwudniowego spotkania o. Jacek Ciupiński z Rzymu zaprezentował zarys swojego sprawozdania z działalności Zakonu w tej części świata, który przedstawi na początku przyszłego roku uczestnikom Zwyczajnej Kapituły Generalnej. Przełożeni zapoznali się również ze stanem przygotowań do tej Kapituły.

Członkowie Konferencji omówili ponadto sprawy dotyczące wspólnych inicjatyw – nowicjatu przed ślubami wieczystymi, formacji ciągłej dla dziesięciolatków i dwudziestopięciolatków, spotkania wychowawców domów formacyjnych (postulatów, nowicjatów, junioratów i seminariów).

Następna – jesienna Konferencja Europy Wschodniej odbędzie się w październiku w Sankt Petersburgu w Rosji.

Zgodnie z prawem franciszkanów prowincje i kustodie, które łączy wspólna kultura lub inna szczególna więź tworzą konferencje (cetusy). „Ażeby – jak czytamy w Konstytucjach Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – przez roztropną i na doświadczeniu opartą wymianę zdań oraz przez koordynowanie planów wytworzyć święte zespolenie sił dla wspólnego dobra”.

Zakon Franciszkanów składa się z siedmiu obszarów geograficznych: Afryki (African Federation of Conventual Franciscans – AFCOF), Europy Wschodniej (Conferentia Europae Orientalis – CEO), Europy Centralnej (Conferentia Europae Centralis – CEC), Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii i Irlandii (Conventual Franciscan Conference – CFC), Europy Śródziemnomorskiej (Conferenza Intermediterranea Ministri Provinciali – CIMP), Azji i Australii (Federation of Asian, Australian Minor Conventuals – FAAMC) oraz Ameryki Łacińskiej (Federacion Conventuales America Latina – FALC).

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda