Home WiadomościZ kraju Franciszkanie – Rychwałd: Spotkanie przełożonych regionu centralnego

Franciszkanie – Rychwałd: Spotkanie przełożonych regionu centralnego

Redakcja

W dniach 10 -11 maja 2021 r. w Rychwałdzie odbyło się spotkanie przełożonych regionu centralnego. Przewodniczył mu o. Marian Gołąb – prowincjał naszej prowincji. Obecni byli także o. Jakub Czajka – ekonom i  o. Marian Michasiów – sekretarz prowincji.

W pierwszym dniu o. Jakub zapoznał uczestników ze stanem finansowym naszej prowincji oraz zaproponował podatek ryczałtowy dla klasztorów. Większość przełożonych skłaniała się ku takim podatkom. Sytuacja finansowa naszych wspólnot jest trudna, ale bracia radzą sobie nieźle. Ojciec ekonom poinformował przełożonych, iż we Wrocławiu będzie wybudowana infirmeria wraz z centrum rehabilitacji.

W drugim dniu przełożeni dzielili się doświadczeniami z życia w klasztorach, opowiadali o relacjach braterskich i duszpasterskich. Ojciec prowincjał przypomniał, iż w klasztorach powinny być stosowane pewne narzędzia: a/ wprowadzenie duchowe przed kapitułą, b/ konferencje o posłuszeństwie w dzień skupienia, c/ stworzenie kampanii przeciw obmowie i szemraniu. Następnie prowincjał przypomniał Plan Czteroletni Prowincji i prosił, by go realizować.

  • Formacja – troska o dzieło powołań wszystkich braci, wprowadzenie duchowe na kapitule, zapoznawanie się z Konstytucjami i Statutami, Msza Święta konwentualna obligatoryjna, formacja gwardianów.
  • Wspólnota – wprowadzanie zasad dobrego wychowania, większy udział braci w pogrzebach i imieninach współbraci, wzmocnienie wspólnych inicjatyw w regionie (np. święto prowincji – święto regionu)
  • Misje – współpraca z osobami świeckimi, projekty: Kolbe, Laudato si, Ruch Światło-Życie; czy nowoczesna strona internetowa (w budowie); zakładanie grup misyjnych.
  • Misja „Ad Gentes” – polegająca na dążeniu do usamodzielnienia się naszych misji na Ukrainie, w Peru czy Paragwaju.

Na zakończenie ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się 9 sierpnia 2021r. w Rychwałdzie – będzie to święto regionu w 30. rocznicę śmierci męczeńskiej błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa  Strzałkowskiego.

o. Krzysztof Janas

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda