Home WiadomościZ kraju Franciszkanie – Szklarska Poręba: diamentowy jubileusz

Franciszkanie – Szklarska Poręba: diamentowy jubileusz

Redakcja

W niedzielę 13 lipca w Szklarskiej Porębie o. Maksymilian Januszkiewicz (l. 92) świętował diamentowy jubileusz prezbiteratu. W mieście tym przepracował większość swojego życia kapłańskiego, dokładnie 36 z 60 lat.

 

Licznie zgromadzeni duchowni zakonni i diecezjalni oraz wierni świeccy, w tym byli ministranci, dziękowali jubilatowi za jego posługę duszpasterską i składali najlepsze życzenia na dalsze lata życia.

 

„Dziś stoi przed nami kapłan, który od 60. lat służy Chrytusowi – Dawcy i Siewcy życia. Chcemy mu pogratulować i wyrazić wdzieczność za te wszystkie lata ofiarnej posługi przy Jego Ołtarzu na Pańskim Polu. Docenić i podziwiać wierność przyjętym przed laty zobowiązaniom” – mówił wyższy przełożony zakonnika o. Jarosław Zachariasz z Krakowa.

 

„Kochany Ojcze Jubilacie, nie zapominajac o poczuciu wdzieczności za przepracowane i przesłużone dla Chrystusa lata Waszego kapłaństwa w Jego Kościele, życzymy Ci kapłaństwa nie jubileuszowego, ale wiecznie młodego, wręcz prymicyjnego, dojrzewajacego ciągle do dziecięctwa Bożego. Niech Pan Ci Błogosławi i niech Cię – tak jak od 60 lat – dalej strzeże!” – dodał Prowincjał.

 

Parafianie podkreślali, że o. Maksymilian był i jest dla nich „kapłanem Słowa Bożego, serca i czynu, przykładem w naśladowaniu Chrystusa, Najwyższego kapłana, świadkiem żywej wiary, kierownikiem duchowym, opiekunem, drugim ojcem”.

 

„Ty nauczyłeś nas, co to miłość, dobro, służba i poświęcenie. Nie wszyscy zaznaliśmy tego w domu rodzinnym. Stałeś się dla nas kierownikiem duchowym, drugim ojcem. Nie szczędziłeś nam czasu. Darzyłeś dobrym słowem. W porę karciłeś. Dwóch z nas tak poraziłeś miłością do Chrystusa, że poszli w twoje ślady i stali się dumą nas wszystkich – kapłanami” – mówił jeden ze stu byłych ministrantów o. Maksymiliana.

 

Na zakończenie mszy św. przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów uroczyście wręczył jubilatowi krucyfiks, którym ten pobłogosławił zebranych w świątyni.

 

O. Maksymilian Marian Edward Januszkiewicz urodził się 7 maja 1922 r. w Januszkach w woj. nowogrodzkim (wówczas w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej, dziś w granicach Białorusi). Po szkole podstawowej naukę pobierał w Gimnazjum Polskim i w rosyjskim Seminarium Nauczycielskim w Nieświerzu.

 

W czasie II Wojny Światowej (1941-1943) działał w konspiracji jako tajny nauczyciel w Januszkach. Od 1944 r. do 1946 r. uczył w Padziernie na terenie byłego Związku Radzieckiego. Był wówczas również kierownikiem szkoły. A w roku szkolnym 1947/1948 uczył już w Polsce – w Niwnicach k. Lwówka Śląskiego. Tam też kierował miejscową szkołą.

 

18 września 1948 r., w wieku 26 lat, Marian Edward Januszkiewicz wstąpił do Zakonu Franciszkanów, przyjmując imię Maksymilian. Pierwsze śluby zakonne złożył we wspomnienie liturgiczne bł. Jana Dunsa Szkota 8 listopada 1949 r. w Łagiewnikach k. Łodzi, gdzie odbywał nowicjat – rok próby. Trzy lata później, w uroczystość Wszystkich Świętych Franciszkańskich związał się z Zakonem na całe życie.

 

Studia filozoficzne odbył w Gnieźnie (1949-1951), a teologiczne – w Krakowie (1951-1955). 4 lipca 1954 r. przyjął święcenia kapłańskie. W Krakowie pozostał do roku 1957, gdzie pracował jako katecheta przy Bazylice św. Franciszka z Asyżu. W międzyczasie, od września 1956 r. do marca 1957 r. podejmował tajną pracę misyjną na terenie byłego Związku Radzieckiego, w granicach dzisiejszej Białorusi.

 

Następnie prowincjał skierował o. Maksymiliana na trzy lata do klasztoru we Wrocławiu.

W roku 1960 o. Januszkiewicz trafił do Szklarskiej Poręby, gdzie był katechetą przez 24 lata. W latach 1972-1983, był również administratorem parafii.

W roku akademickim 1984/1985 był wychowawcą braci juniorystów w Głogówku na Opolszczyźnie.

 

 

W 1985 r. zakonnik ponownie wraca do pracy katechetycznej, ale tym razem do Kowar, na 17 lat.

W 2002 r. o. Maksymilian wraca do Szklarskiej Poręby i od tamtego czasu do dziś (12 lat) obejmuje opieką duszpasterską wspólnotę Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanego Poczęcia i dzieci Domu Pomocy Społecznej.

 

 

Mimo bardzo podeszłego wieku – 92 lat – o. Maksymilian Januszkiewicz, oprócz sprawowania codziennej mszy św., spowiada siostry i dzieci, co tydzień przeprowadza lekcję religii dla podopiecznych sióstr, w każdy pierwszy piątek miesiąca głosi siostrom duchową konferencję i raz w miesiącu odbywa spotkania z Byłymi Nauczycielami i Uczniami tajnych kompletów z czasów okupacji Polski przez Niemcy i Związek Radziecki.

jms

foto: br. Łukasz Mężyk/jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda