Franciszkanie w Harmężach budują nowoczesną salę konferencyjną

120 miejsc siedzących, sprzęt multimedialny i pomieszczenie dla tłumaczy symultanicznych pomieści nowa sala konferencyjna, którą budują franciszkanie konwentualni w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Gwałtowna potrzeba nowej inwestycji narodziła się, gdy coraz więcej turystów z całego świata zaczęło przyjeżdżać, by zobaczyć znajdującą się w podziemiach tutejszego kościoła monumentalną wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”.

Żeby zwiedzić ekspozycję, której autorem jest były więzień niemieckich obozów Marian Kołodziej, tylko w 2017 r. do Centrum w Harmężach przyjechało około 7 tys. osób z 36 krajów. Jak wyjaśnił gwardian harmęskiego klasztoru, o. Piotr Cuber OFMConv, szybko okazało się, że sala w podziemiach kościoła jest niewystarczająca.

„Pilnie potrzebujemy sali konferencyjnej z przestrzenią do refleksji, dyskusji, umożliwiającą dużym grupom zapoznanie się z materiałami poświęconymi św. Maksymilianowi, Marianowi Kołodziejowi i innym ofiarom obozów koncentracyjnych, a także z materiałami o tematyce martyrologicznej i poświęconej II wojnie światowej” – zaznaczył franciszkanin i zapowiedział, że powstająca od kilku miesięcy sala konferencyjna będzie w pełni nowoczesna i wyposażona w 120 miejsc siedzących, sprzęt multimedialny i w pomieszczenie dla tłumaczy symultanicznych. „Sala będzie dostosowana do potrzeb osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Pozwoli na organizację spotkań i wydarzeń dla wielu różnych grup” – dodał przełożony.

Wstępne plany zakończenia inwestycji mówią o końcu przyszłego roku. Choć budowę wsparło finansowo ministerstwo kultury, koszty ukończenia inwestycji są bardzo wysokie i zakonnicy poprosili ludzi dobrej woli o wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia. Zbiórkę organizuje franciszkańska fundacja Brat Słońce z Krakowa. Więcej na stronie Fundacji Brat Słońce https://bratslonce.pl/kliszepamieci/ i Centrum w Harmężach http://harmeze.franciszkanie.pl/?p=8586

Wystawa „Klisze pamięci. Labirynty” składa się z ponad 250 kompozycji rysunkowych autorstwa Mariana Kołodzieja, jednego z pierwszych więźniów Auschwitz-Birkenau. Ekspozycja przedstawia jego niezwykłą interpretację obozowego dramatu. W misternie skomponowanych rysunkach stałym motywem jest postać franciszkańskiego męczennika z Auschwitz, o. Maksymiliana Kolbe. Ekspozycja powstawała od 1995 r. Dwa lata wcześniej artysta doznał częściowego paraliżu. Po tym zdarzeniu zdecydował się za pomocą języka plastyki opowiedzieć o swych doświadczeniach obozowych. W ramach rehabilitacji, na małych kartkach zaczął rysować ołówkiem przywiązanym do ręki.

Wystawę niemal codziennie zwiedzają grupy zorganizowane i turyści indywidualni z całego świata, a zwłaszcza z Europy i Ameryki Północnej. Ekspozycja jako miejsce edukacji młodzieży jest również stałym elementem programów działalności Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Z Centrum św. Maksymiliana współpracują osoby indywidualne, szkoły oraz biura podróży, organizując zwiedzanie „Klisz pamięci”.

Za: diecezja.bielsko.pl