Home WiadomościZ kraju Franciszkanie w Jaśle i Dąbrowie Górniczej świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Franciszkanie w Jaśle i Dąbrowie Górniczej świętowali 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Redakcja

„Ojczyzno moja kochana, Polsko, Bóg Cię wywyższa w wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna” (Dzienniczek s. Faustyny Kowalskiej). Podobnie jak cała Polska, 11 listopada 2018 r., mieszkańcy Jasła świętowali 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią sprawowana w kościele franciszkanów. Przewodniczył jej o. Paweł Sroka – kustosz Sanktuarium św. Antoniego, a wraz z nim koncelebrowali ks. Dziekan Zbigniew Irzyk i ks. Jan Reczek – proboszcz parafii św. Faustyny. We Mszy Świętej wzięły udział władze państwowe oraz władze samorządowe z burmistrzem Jasła Ryszardem Pabianem i starostą Adamem Pawlusiem.

W uroczystościach bardzo licznie uczestniczyły poczty sztandarowe oraz słuzby mundurowe. Po zakończeniu Eucharystii uformował się marsz, który ruszył w kierunku Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie mieszkańcy miasta oddali hołd bohaterom walk o niepodległość naszej Ojczyzny.

Artur Zajchowski

Za: www.franciszkanie.pl


10 listopada 2018 r. o godz. 18.00 w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej – Gołonóg celebrowana była Msza Święta, w intencji naszej Ojczyzny, której przewodniczył wraz ze współbraćmi i homilię wygłosił o. Roman Janusz. Swoją homilię rozpoczął słowami poetki Cecylii Korban: „Biało-czerwony sztandar powiewa, a nad nim orzeł srebrzysty lśni – tu moje miejsce na tej ziemi, gdzie słowo Polska wspaniale brzmi. Ziemio ojczysta, tyleś przeżyła, byłaś ty mokra od krwi i łez – byłaś i jesteś dla mnie kochana, tu moje miejsce na ziemi jest”.

Rozważania swoje o. Roman poświęcił 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Święto to uświadamia nam jak wielką ofiarę i krew przelaną przez pokolenia Polaków było odzyskanie wolnej Ojczyzny. Wspominamy ich, modlimy się za nich, aby dane im było cieszyć się ojczyzną niebieską.

Po zakończeniu Mszy Świętej przed Najświętszym Sakramentem wierni modlili się rozważaniami Różańca Świętego i śpiewem pieśni patriotycznych, zjednoczeni duchowo ze wszystkimi wiernymi Kościoła całej Ojczyzny, aby otoczyć modlitwą tych, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Otoczyli również modlitwą współczesną Polskę, aby nie zaprzepaścić spuścizny jaką zostawili nam ci, którzy przelali za nią krew. Pieśń „Bogurodzica” odśpiewana w łączności z duchową stolicą Polski – Jasną Górą zakończyła modlitewne czuwanie przeddzień 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

JM

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tych uroczystości: dabrowa.franciszkanie.pl

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda