Franciszkanie – Wrocław: Wprowadzenie relikwii Błogosławionych

franciszkanie.plW niedzielę, 10 stycznia, w uroczystość Chrztu Pańskiego, podczas Eucharystii o godz. 17.00, we franciszkańskiej parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu zostały wprowadzone relikwie błogosławionych braci męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka.

Uroczystości przewodniczył proboszcz o.Marek Augustyn wraz o.Ryszardem Jarmużem i o.Witoldem Kuźmą, którzy razem z bł. o. Michałem Tomaszkiem studiowali we naszym franciszkańskim seminarium w Krakowie.

– Znaliśmy osobiście zarówno Michała Tomaszka, jak i Zbigniewa Strzałkowskiego, dlatego bardzo przeżywamy ten moment – rozpoczął uroczystość o. Marek Augustyn.

Homilię wygłosił o. Witold Kuźma, który przywołał kilka osobistych wspomnień związanych z błogosławionymi, a także przypomniał definicję świętości według św. Jana Pawła II.

Podczas Eucharystii oraz przez całą niedzielę franciszkanie gościli w kościele peruwiański zespół Kargaligera, który podczas Mszy świętych zagrał oficjalny hymn beatyfikacyjny polskich męczenników, a po Mszy św., w czasie której zostały wprowadzone relikwie, przedstawił krótki koncert muzyki peruwiańskiej.

Relikwiarz, w którym umieszczono relikwie, to drewniany krzyż, na wzór tego, który postawiono w miejscu męczeńskiej śmierci franciszkańskich misjonarzy. Znajduje się na nim także franciszkańskie pozdrowienie „Pokój i dobro” w języku hiszpańskim oraz rok ich męczeńskiej śmierci i beatyfikacji.

Franciszkańska parafia we Wrocławiu związana jest z historią męczenników z Peru. To tutaj, z rąk kard. Henryka Gulbinowicza, o. Zbigniew Strzałkowski przyjął święcenia kapłańskie, zaś o. Michał Tomaszek święcenia diakonatu.

o. Andrzej Łaniecki/red.

Za: www.franciszkanie.pl