Home WiadomościZ kraju Franciszkańska Konsulta Misyjna w Chorzowie

Franciszkańska Konsulta Misyjna w Chorzowie

Redakcja

Pierwsze  po półtorarocznej przerwie, wywołanej pandemią koronawirusa zebranie rozpoczęło się 24 lutego o godz. 17:00 poczęstunkiem przygotowanym przez Gospodarza spotkania – o. Dymitra. Była to okazja do poznania nowych Członków naszej grupy: o. Jarosława oraz o. Nikodema.

W dalszej części zebrania omówiono bieżące sprawy związane z wspólnym działaniem FKM. Przede wszystkim uaktualnione zostały dane teleadresowe, zaplanowano też doroczne warsztaty misjologiczne dla franciszkańskich seminarzystów pod hasłem: Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy, które odbędą się w dniach 23-27 sierpnia 2021 r. w Rychwałdzie. Do przedstawienia poszczególnych prelekcji zaproszono o. Kazimierza Szymczychę, Sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji oraz o. Nikodema Gdykę, Komisarza Ziemi Świętej w Polsce. Zaplanowane też zostało wakacyjne spotkanie misjonarzy w dniach 22-25 czerwca br. w Wieżycy.

Wspólne nieszpory zakończyły oficjalną część pierwszego dnia obrad. W dalszej części bracia dzielili się doświadczeniem pracy w swoich sekretariatach, wyzwaniami związanymi z pandemią i bieżącymi problemami misjonarzy.

Drugi dzień rozpoczęła Liturgia Godzin wraz w lokalną wspólnotą klasztorną oraz Eucharystia odprawiona w kościele razem z wiernymi.

Po śniadaniu wszyscy udaliśmy się do Katowic – Panewnik zobaczyć niedawno powstałe multimedialne muzeum misyjne, stworzone z inicjatywy o. Dymitra. Po drodze zatrzymaliśmy się, by zobaczyć budowę nowego klasztoru i kościoła. Na koniec zwiedziliśmy też bazylikę i usłyszeliśmy historię powstania panewnickiego klasztoru i seminarium franciszkańskiego w tym miejscu.

Po obiedzie rozstaliśmy się w nadziei na bliskie spotkanie.

Franciszkańską Konsultę Misyjną tworzą Sekretarze ds. misji dziesięciu polskich prowincji franciszkańskich (franciszkanów konwentualnych, reformatów, bernardynów i kapucynów).

br. Robert Kozielski/red.

Za: www.misje.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda