Home WiadomościZ kraju Franciszkański Zakon Świeckich – Najlepsza inwestycja

Franciszkański Zakon Świeckich – Najlepsza inwestycja

Redakcja

Św. Franciszek z Asyżu (1182-1226), idąc radykalną drogą życia ideałami Ewangelii, pociągnął za sobą rzesze ludzi. W ten sposób zrodził się Zakon Braci Mniejszych, następnie żeński Zakon Świętej Klary. Widząc potrzeby Kościoła i świeckich, pragnących podążać drogą franciszkańską, zaproponował w 1221 r. nową formę życia ideałami Ewangelii. Powstałą wspólnotę nazwał „Braćmi i Siostrami od Pokuty”, inaczej – Trzecim Zakonem św. Franciszka. Po Soborze Watykańskim II został on przemianowany na Franciszkański Zakon Świeckich, do którego obecnie należy ok. 500 tys. członków na całym świecie.

Nowa wspólnota

W Lublinie są 3 wspólnoty FZŚ, erygowane przy klasztorach franciszkańskich i parafii diecezjalnej: wspólnota ,,Porcjunkula” (oo. Kapucyni, ul. Krakowskie Przedmieście 42), wspólnota ,,Carceri” (oo. Kapucyni, al. Kraśnicka 76) i wspólnota ,,Alwernia” (parafia pw. Świętego Krzyża, ul. Pogodna 6). Nowa, 4 wspólnota, formuje się pod kierunkiem o. Emanuela Nowaka OFM przy klasztorze oo. Bernardynów przy ul. Willowej 15, przy udziale współbraci Bernardynów i członków Rady Regionu Lubelskiego FZŚ, szczególnie s. Janiny Iwanickiej OFS, mistrza formacji w  Radzie Narodowej i Radzie Regionu Lubelskiego. W tej wspólnocie 4 osoby podczas formacji wstępnej (postulat) i formacji początkowej (nowicjat) przygotowywały się do złożenia profesji.

W święto Stygmatów św. Franciszka (17 września) podczas Mszy św. miała miejsce niezwykła uroczystość złożenia ślubów. Eucharystii przewodniczył. o. Emanuel Nowak OFM. – Złożenie profesji to uroczyste potwierdzenie pragnienia życia Ewangelią na co dzień i włączenie się w wielką rodzinę franciszkańską, by na tej drodze się uświęcić. To wielkie i wspaniałe wyzwanie, bo oprócz codziennych obowiązków, jakie spełniacie, musicie znaleźć czas dla Chrystusa, który staje się nieodłącznym towarzyszem i pragnie z wami kroczyć jako Przyjaciel – powiedział o. Emanuel Nowak. Jak podkreślał, profesja wypływa z miłości do Zbawiciela i ma upodabniać do Niego: czystego, pokornego i ubogiego.

Sprawy ziemskie i duchowe

W homilii o. Emanuel Nowak przypomniał wydarzenie w Betanii, kiedy Marta troszczyła się o gościnę, a Maria słuchała słów Jezusa. – Patrząc na współczesny świat widzimy, że wielu ludzi naśladuje Martę, troszcząc się o sprawy ziemskie, dom, rodzinę, pozycję w społeczeństwie, ale często zaniedbuje sprawy duchowe, modlitwę i inne praktyki religijne. Niewielu tak naprawdę naśladuje Marię, która wsłuchiwała się w słowa Chrystusa. Musicie umiejętnie połączyć w swoim życiu te dwie postawy, bo dzisiaj świat potrzebuje autentycznych świadków Chrystusa, którzy pracując w świecie rzetelnie spełniają swoje obowiązki, ale mają też czas, aby zająć się sprawami ducha – mówił o. Nowak. Podkreślał, że nowi członkowie FZŚ mają naśladować św. Franciszka, apostoła pokoju i dobra. – Jeżeli ktoś chce pójść za Jezusem, musi tego pragnąć. Musi wiedzieć, że jest to najlepsza inwestycja, jaką człowiek może uczynić; nie w dobra materialne, ale w wieczność, w zbawienie i świętość – podkreślał. Prosząc, by św. Franciszek pomagał w zrealizowaniu powołania, o. Emanuel Nowak życzył profesom, by „zakochali się w Ewangelii naszego Pana Jezusa Chrystusa i z każdym dniem życia coraz gorliwiej Go naśladowali według wzoru, jaki pokazał św. Franciszek”.

Po homilii odbył się obrzęd złożenia profesji czwórki nowicjuszy, według Rytuału Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Zobowiązania przyjęła przełożona regionu lubelskiego FZŚ, a autorytetem władzy kościelnej potwierdził o. Nowak, asystent regionu. Po Mszy św. odbyła się radosna agapa z udziałem braci i sióstr oraz rodzin neoprofesów.

Ewa i Tomasz Kamińscy


Warunkiem przyjęcia do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich jest życie w łączności z Kościołem, dobra opinia moralna oraz okazywanie wyraźnych oznak powołania. Członkami FZŚ mogą zostać katolicy ochrzczeni, którzy przyjęli sakrament bierzmowania i ukończyli 18 rok życia, ludzie stanu wolnego (panny, kawalerowie, wdowy i wdowcy), żyjący w związkach małżeńskich sakramentalnych, a także osoby duchowne: klerycy, księża, biskupi. Prośba o przyjęcie winna być skierowana do przełożonego miejscowej wspólnoty. Patronką FZŚ w Polsce jest bł. Aniela Salawa.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda