Home WiadomościZ kraju Fundacja Kapucyńska: Termosy dla bezdomnych

Fundacja Kapucyńska: Termosy dla bezdomnych

Redakcja

Zima jest najtrudniejszym okresem dla bezdomnych. Organizacje państwowe i społeczne starają się uchronić osoby bez dachu nad głową przed skutkami coraz to silniejszych mrozów. Fundacja Kapucyńska włączyła się w tę pomoc rozdając bezdomnym termosy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podaje, że w Polsce około 33 tys. osób to bezdomni. Liczby są jednak dużo większe – organizacje non profit szacują, że bezdomnych może być nawet ponad 300 tys. Najwięcej bezdomnych znajduje się w dużych aglomeracjach miejskich, w tym przede wszystkim w Warszawie. Jest to związane z większą szansą na znalezienie noclegu w schroniskach i łatwiejszym dostępem do pomocy.

Fundacja Kapucyńska niezmiennie od 2 lat wspomaga Jadłodajnię na Miodowej, gdzie codziennie około 200 bezdomnych przychodzi na gorący posiłek. Poza tym w styczniu – kontynuując ubiegłoroczną akcję – Fundacja rozdała już potrzebującym blisko 100 termosów. – Część bezdomnych posiada termosy, które otrzymała w zeszłym roku, ale niektórzy, w rożnych okolicznościach stracili je. Ponadto z miesiąca na miesiąc przybywa nowych osób korzystających z naszej pomocy – przyznaje Anna Niepiekło, Koordynator Projektów i dodaje, że termosy będą rozdawane tak długo jak będzie taka potrzeba.

Tegoroczne rozdawanie termosów, możliwe jest dzięki darczyńcom, którzy odpowiedzieli na apel Fundacji. W 2012 akcja „Podaruje termos ubogiemu” w pozwoliła Fundacji, jak również Braciom Kapucynom z Krakowa rozdać ich trzy tysiące. Sporą część termosów przekazano bezpośrednio bezdomnym. Termosy otrzymały instytucje, które także wspierają ludzi żyjących na ulicy, jak chociażby Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości w Łodzi,  Schronisko i noclegownia przy ul. Dolnej Panny Marii w Lublinie czy Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie. Uzyskane datki pieniężne przekazane na akcję, sprawiły, że udało się zakupić trzy nowe dwudziestolitrowe termosy do Jadłodajni. – Resztę funduszy zamierzamy sukcesywnie przeznaczyć na zakup termosów, które właśnie rozpoczęliśmy rozdawać – podkreśla Anna Niepiekło.

Kontakt dla mediów:
Anna Niepiekło – rzecznik prasowy                              
Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego
tel. kom.: 797 907 148
e-mail: [email protected]


Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego” powstała w 2010 roku z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz ludzi świeckich. Fundatorem Fundacji jest Radosław Pazura.

Fundacja wspiera działalność Braci Mniejszych Kapucynów skierowaną do ludzi potrzebujących. Bracia od 20 lat prowadzą przyklasztorną Jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie, przy ulicy Miodowej 13. Z jadłodajni korzysta codziennie około 200 osób, które otrzymują strawę nie tylko dla ciała, ale i duszy. W przyjaznym środowisku jadłodajni istnieje również duszpasterstwo bezdomnych oraz organizowane są rekolekcje i spotkania formacyjne. Realizacja działań możliwa jest dzięki wsparciu blisko 100 wolontariuszy oraz pomocy wielu ludzi dobrej woli.

Wszystkie przedsięwzięcia prowadzone przez Fundację mają na celu pomoc ludziom ubogim i bezdomnym. Stałym elementem działań jest projekt „Anioł w Warszawie” – asystent osoby bezdomnej, spotkania wspólnoty ludzi bezdomnych “Schody do Nieba” oraz cotygodniowe „Spotkania bezdomnych z kulturą”, na które zapraszani są  znani ludzie ze świata mediów

W 2010 roku „Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego” podpisała „Deklarację partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności”.

„Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego”
Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie, ul. Kapucyńska 4, 00-245 Warszawa
www.fundacja-kapucynska.org
www.jadlodajnia-miodowa.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda