Home WiadomościZ kraju Gdańscy dominikanie o swojej historii

Gdańscy dominikanie o swojej historii

Redakcja

Niezwykłe skarby gdańskich dominikanów można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta do połowy listopada.

Wystawę prezentującą osiem wieków obecności zakonu w Gdańsku i Polsce otwarto w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta. Na rocznicowej ekspozycji prezentowane są najcenniejsze skarby dominikanów z Gdańska, na co dzień niedostępne dla wiernych i turystów.

W Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w czwartek 15 lipca odbył się wernisaż i konferencja prasowa, poświęcone czasowej ekspozycji pn. “Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu dominikanów w Polsce”. O idei wystawy i najważniejszych eksponatach mówili Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Paweł Kozacki OP, prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów, oraz Michał Osek OP, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku. – Cieszę się z faktu, że to właśnie w Gdańsku tą wystawą inaugurujemy obchody 800-lecia naszej obecności w Polsce – mówił o. Paweł Kozacki. Podczas uroczystości odczytano także przesłanie Andrzeja Dudy, prezydenta RP, adresowane do organizatorów wystawy oraz zwiedzających.

W 1221 r. dwóch polskich dominikanów, św. Jacek Odrowąż i bł. Czesław Odrowąż, rozpoczęło swoją podróż powrotną z Rzymu na ziemie polskie. Przez kolejnych 7 lat założyli cztery konwenty w Polsce. Wśród nich jest konwent gdański, znajdujący się w zabytkowym kościele św. Mikołaja do dziś dnia. Wystawa w gdańskim ratuszu prezentuje zabytki, także te nigdy wcześniej niepokazywane publicznie. – Wiele z nich to nieznane szerszej publiczności dzieła, które po raz pierwszy opuściły klasztorny skarbiec. Są wśród nich: XVII-wieczny obraz “Madonna Apokaliptyczna”, srebrny krzyż relikwiarzowy z 1731 r. fundacji dominikanina o. Kajetana Wieczyckiego, bulla papieska z nadaniem kościołowi tytułu bazyliki mniejszej – mówiła dr Anna Frąckowska z Muzeum Gdańska, jedna z kuratorek wystawy.

Wśród ponad 200 eksponatów można obejrzeć też wyjątkowy w skali kraju średniowieczny różaniec z bursztynu wydobyty z jednego z grobów w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. – To jeden z najbardziej tajemniczych i najcenniejszych przedmiotów naszego klasztoru. Choć różańce stanowiły jeden z ważniejszych elementów wyposażenia grobowego, to okazy wykonane z bursztynu są niezwykle rzadkie – mówił o. Michał Osek OP, przeor gdańskiego klasztoru.

Organizatorami ekspozycji są: Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, klasztor oo. dominikanów w Gdańsku. Wystawa odbywa się pod patronatem honorowym: Andrzeja Dudy, prezydenta RP, abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski i abp. Tadeusza Wojdy SAC, metropolity gdańskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 15 listopada, w godz. 10.00-19.00. Więcej informacji TUTAJ

Więcej o wystawie w 29. numerze “Gościa Gdańskiego” na 25 lipca.

Za: www.diecezja.gda.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda