Home WiadomościZ kraju Gdańsk: V Kongres św. Ojca Pio

Gdańsk: V Kongres św. Ojca Pio

Redakcja

W sobotę, 15 października w Gdańsku odbył się V Kongres Św. Ojca Pio. Tegoroczne obrady dotyczyły katolickiej nauki społecznej. Towarzyszyła im całodzienna adoracja relikwii ojca Pio. Jednym z celów kongresu była również popularyzacja duchowości świętego stygmatyka.

Istotę kongresowych spotkań wyjaśnił o. Zdzisław Duma OFMCap, organizator tegorocznego wydarzenia. – Na kongresie pogłębiamy znajomość życia ojca Pio i jego duchowości. Myśl przewodnia tegorocznej edycji “Tylko Bogu oddawaj chwałę, nie ludziom” wyraża całe życie świętego. Dziś chcemy zastanowić się jak sprawić, żeby Bóg stał się centrum naszego życia i w jaki sposób przestać skupiać się na otaczającym nas świecie, który jest pięknym wyrazem Bożej miłości, ale często nam Go przysłania – mówił o. Duma.

Na Mszy św. w kościele św. Jakuba w Gdańsku, której przewodniczył o. Rafał Pysiak OFMCap., wikariusz prowincjalny zakonu, byli obecni m.in. przedstawiciele grup modlitwy o. Pio. – To duchowi synowie i córki świętego, który polecił, aby przez modlitwę i duchowe poznanie przybliżać się do Boga i nieść dobrą nowinę w świat – dodał o. Duma.

W homilii o. Pysiak przypomniał o szczególnym wymiarze posługi o. Pio podczas udzielania sakramentu pokuty. – Za każdym razem, kiedy klękam w konfesjonale i wyznaję moje grzechy, Bóg stwarza mnie na nowo. To znaczy, że nie pamięta moich przewinień. Nie ma czarnej listy tego, co zrobiliśmy. Dziś, kiedy gromadzimy się wspólnie przy ołtarzu i obchodzimy dzień poświęcony o. Pio, warto o tym pamiętać – zaznaczył.

Kaznodzieja podkreślił również wagę przebaczenia. – Każdy z nas, kiedy wybacza drugiemu człowiekowi, tak jak Bóg przebaczał za pośrednictwem św. ojca Pio w konfesjonale, na nowo stwarza bliźniego. Taka jest wszechmoc Pana Boga, że potrafi z tego co zeschłe, co martwe, sprowadzić życie ze Swojego wnętrza. I kiedy czynię akty miłosierdzia względem drugiego człowieka, staję się pośrednikiem między nim a Bogiem – zauważył.

Kongresowe debaty miały miejsce w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Pierwsza z nich nosiła nazwę “Radość rodzi się z rozkoszy posiadania tego, co się kocha”. Brali w niej udział: Małgorzata Wyrwińska-Cieślak z Polskiego Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców z siedzibą w Krakowie, Michał Czermiński reprezentujący Męski Różaniec Gdańsk, Dawid Czyż z Fundacji Orla Straż oraz Katarzyna Kołcon z Grupy Modlitwy Ojca Pio z Bydgoszczy. Uczestnicy zwrócili uwagę, że w dzisiejszej kulturze materializmu i wszechobecnych pokus, niezwykle trudno jest zachęcić młode pokolenia do trwania przy Bogu. Kolejne debaty koncentrowały się na dwóch myślach świętego: “Za szlachetnymi postanowieniami niech idą święte czyny” oraz: “Tylko Bogu oddawaj chwałę, a nie ludziom”.

Kongres, jak co roku, stał się polem aktywności osób świeckich, które na co dzień w swoim życiu zawodowym promują wartości chrześcijańskie i umacniają postawy ewangeliczne zgodnie z franciszkańskim charyzmatem.

ks. mk / Gdańsk
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda