Home WiadomościZ kraju Gdański odpust św. Dominika

Gdański odpust św. Dominika

Redakcja

Jak od wieków, 8 sierpnia w bazylice św. Mikołaja miał miejsce tradycyjny dominikański odpust. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański.

Odpust w bazylice gdańskich dominikanów miał wyjątkowy charakter. Metropolita gdański sprawował liturgię wraz z zakonnikami w 800. rocznicę narodzin św. Dominika dla nieba. To także jubileuszowy rok, gdy Zakon Kaznodziejski świętuje 800 lat swej obecności w Polsce. Msza św. była też okazją do dziękczynienia za cały rok od momentu ponownego otwarcia bazyliki dla wiernych i zwiedzających, po zakończonych pracach ratunkowych.

Witając metropolitę gdańskiego i zgromadzonych na liturgii, o. Michał Osek, przeor klasztoru i proboszcz parafii przypomniał, że uroczystość odbywa się zgodnie z zakonnym charyzmatem. – Zgodnie z zaleceniami świętego ojca Dominika, nasz odpust odbywa się z udziałem biskupa. Taki sposób świętowania mamy wpisany w nasze zakonne DNA – tłumaczył o. Osek.

Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda SAC, zarysowując życiorys świętego. – Święci, jak powiedział papież Benedykt XVI, są gwiazdami, które wskazują drogę ku Bogu. Pokazują, jak powinna wyglądać przyjaźń z Bogiem w Jezusie Chrystusie. To świadkowie wiary, którzy przeszli przez ziemską drogę i dotarli do ostatecznego spotkania z Bogiem. Jasno i zdecydowanie pokazują cel wędrówki. Chcemy spojrzeć na św. Dominika i co z Jego życia możemy przenieść do naszych czasów – mówił abp Wojda.

Hierarcha dodał, że postać świętego wzywa nas dziś do działania. – Jesteśmy powołani, by wyjść na peryferie świata i głosić Ewangelię. Święty Dominik doskonale to rozumiał i tak czynił. Postanowił, że Jego życie będzie wyglądało jak życie Jezusa Chrystusa. Wiele powierzał w modlitwie Bogu. Wiedział, że tylko świętość, powołanie do niej, może nas doprowadzić do Boga – tłumaczył.

Kaznodzieja wskazał też na formację i głoszenie Ewangelii jako elementy życia św. Dominika. – Chodzi o formację każdego wierzącego. Dzięki niej możemy zgłębiać Wielką Tajemnicę Wiary, czyli Jezusa Chrystusa. Święty zachęcał do przyjaźni z Eucharystią, ze słowem Jezusa w Ewangelii, budowania wiary. To zadanie na dzisiejsze czasy, gdy wiary często nie doświadczamy we własnej rodzinie. Podobnie jak Dominik, jesteśmy też posłani do głoszenia Ewangelii w świecie. Nie tylko w słowie, ale we własnym życiu, w rodzinie, w pracy, w szkole. Wszędzie tam, gdzie posyła nas Jezus Chrystus – dodał abp Wojda.

Po liturgii w alejce przy bazylice zakonnicy przygotowali poczęstunek dla gości i kiermasz dominikański.

Za: www.diecezja.gda.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda