Home WiadomościZ kraju Generał chrystusowców u Gaździny Podhala

Generał chrystusowców u Gaździny Podhala

Redakcja

chrystusowcy.plNa zaproszenie kustosza Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala ks. Kazimierza Klimczaka w Uroczystość Wniebowzięcia NMP przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Ryszard Głowacki wraz z ekonomem generalnym ks. Zbigniewem Kutnikiem oraz ks. Grzegorzem Gawłem, duszpasterzem Polaków w Australii (Adelaide) celebrował Mszę Świętą w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu. Ks. Generał przewodniczył Mszy Świętej sprawowanej o godz. 9.00 na ołtarzu polowym przy Sanktuarium Królowej Podhala i wygłosił okolicznościowe kazanie. Mszę Świętą koncelebrowali kapłani Archidiecezji Krakowskiej obchodzący w tym roku Złoty Jubileusz Kapłaństwa. Wśród Jubilatów był ks. prof. Edward Staniek, znany i ceniony homileta. Ks. Generał przywołując słowa założyciela Towarzystwa Chrystusowego sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda: „kapłan doskonale zjednoczony z Chrystusem jest pełen Mocy – tej Mocy Chrystusowej” życzył Dostojnym Jubilatom, aby nadal nieustannie swoim życiem głosili Prawdę i Dobro.

O godz. 11.30 ks. Generał wraz z towarzyszącymi chrystusowcami koncelebrowali uroczystą sumę odpustowa, której przewodniczył Arcybiskup Metropolita Krakowski, Kardynał Stanisław Dziwisz. We Mszy Świętej licznie uczestniczyli kapłani oraz pielgrzymi, w znaczącej części w regionalnych strojach. W przypadające w tym dniu Święto Wojska Polskiego obecna była kompania honorowa Brygady Strzelców Podhalańskich, wraz ze swymi dowódcami. Przed liturgią Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który w poprzednich latach wielokrotnie osobiście uczestniczył w uroczystościach odpustowych w Ludźmierzu.

Następnego dnia ks. Generał sprawował Mszę Świętą i wygłosił kazania w Parafii pw. św. Wojciecha w Zaskalu, której proboszczem jest ks. Ryszard Gaweł, brat ks. Grzegorza. Chrystusowcom udzielił się wyjątkowy nastrój liturgii ubogacony muzyką góralskiej kapeli i śpiewem scholii.

Ks. Generał i ks. Ekonom podczas pobytu na Podhalu byli podejmowani w Zaskalu przez ks. proboszcza Ryszarda. Ten czas by okazją do spotkań z duszpasterzami Podhala, podczas których wybrzmiały tematy bezpośrednio związane z misją chrystusowców.  Z tych regionów emigrowało i w dalszym ciągu emigruje wielu naszych Rodaków.  Na emigracyjnych szlakach płaszczem matczynej opieki otula ich Gaździna Podhala.

Więcej (zdjęcia) na: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda