Generał dominikanów przybędzie do Polski

Prawie miesiąc potrwa rozpoczynająca się 14 kwietnia wizytacja generała Zakonu Kaznodziejskiego, ojca Bruno Cadoré, który wraz z asystentami odwiedzi klasztory i instytucje Polskiej Prowincji Dominikanów.

Na początku pobytu, w krakowskiej bazylice Świętej Trójcy o. Cadoré przyjmie profesję wieczystą od ośmiu polskich dominikanów. Do 10 maja Generał odwiedzi też inne miasta, w których istnieją klasztory dominikańskie.

Obok spotkań z zakonnikami, o. Cadoré będzie odprawiał msze święte i głosił kazania. Spotka się również z mniszkami Zakonu Kaznodziejskiego, świeckimi dominikanami, a także studentami z dominikańskich duszpasterstw akademickich.

„Według naszych Konstytucji generał powinien osobiście bądź poprzez swoich asystentów dwukrotnie zwizytować cały Zakon. Dzięki wizytacjom generał wie, co dzieje się w Zakonie. Ale również dla nas ważne jest spojrzenie kogoś, kto zna się na życiu dominikańskim, a jednocześnie może z dystansu spojrzeć na naszą Prowincję” – mówi sekretarz Polskiej Prowincji Dominikanów, o. Bartłomiej Wolszleger.

Poprzednia wizytacja w Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego odbyła się w 2005 roku, gdy generałem był argentyński dominikanin, o. Carlos Azpiroz Costa. Po każdej wizytacji generał wydaje list do braci, w którym dzieli się swoimi obserwacjami i wydaje zarządzenia.

O. Bruno Cadoré urodził się 14 kwietnia 1954 roku w Le Creusot w Burgundii. Do Zakonu wstąpił po ukończeniu studiów medycznych, a pierwsze śluby złożył w 1980 roku Po zakończeniu nowicjatu dwa lata pracował na Haiti, organizując tam pomoc medyczną. Święcenia kapłańskie przyjął w 1986 roku w Lille.

W 1992 roku obronił doktorat z teologii moralnej. Wyspecjalizował się w bioetyce i stał się cenionym ekspertem w tej dziedzinie. Od grudnia 2001 roku kierował francuską prowincją dominikanów. W 2010 roku obradująca w Rzymie 290. Kapituła Generalna dominikanów wybrała go 86. następcą Świętego Dominika.

Zakon Kaznodziejski założył św. Dominik Guzman – hiszpański duchowny, który na początku XIII wieku w południowej Francji skupił wokół siebie grupę wędrownych kaznodziejów. Pierwszy klasztor dominikański powstał w 1215 roku w Tuluzie, zaś 22 grudnia 1216 roku papież Honoriusz III wydał bullę zatwierdzającą nowy zakon.

Poza męską gałęzią Zakonu, rodzinę dominikańską tworzą także Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego oraz Trzeci Zakon Dominikański, którego członkowie nazywani są tercjarzami. Należą do niego osoby świeckie, które starają się żyć duchowością dominikańską.

sz/dominikanie.pl

Za: www.dominikanie.pl