Home WiadomościZ kraju Generał jezuitów wizytuje Polskę

Generał jezuitów wizytuje Polskę

Redakcja

Dwa tygodnie dla blisko sześciuset jezuitów, ich współpracowników oraz dzieł prowadzonych przez Towarzystwo Jezusowe. Przełożony Generalny jezuitów, o. Arturo Sosa, od poniedziałku przebywa w Polsce. Odwiedził Kraków i Gliwice, zwiedził Auschwitz. Dziś jest w Nowym Sączu.

Co jest najlepsze w pracy generała? To, co robię teraz: poznawanie ludzi, spotykanie ich w miejscach życia i pracy. W przeciwnym razie czytałbym tylko sprawozdania, a tak widzę i kontekst. To odpowiedź na pytanie młodzieży z krakowskiego liceum KOSTKA. Wenezuelczyk, o. Arturo Sosa, przez wiele lat był wykładowcą. Troska o młodzież winna szczególnie jezuitom leżeć na sercu – podkreślał w Akademii Ignatianum.

„Staramy się, by rozpoznawano nas po ludzkich cechach naszych absolwentów, a nie tylko po tym, jak sprawnie sobie radzą na rynku pracy. Chcemy kształcić jednostki spójne i odpowiedzialne, zarówno za siebie, za innych, jak i za ziemię, na której żyjemy” – powiedział o. Generał.

Jezuitów zaangażowanych w media o. Sosa zachęcał do działania zgodnie z prawdą, bez manipulacji. Prawdę tak trzeba mówić, by wyzwalała, a nie piętnowała – tłumaczył w Centrum Medialnym Wydawnictwa WAM. W duchu poznawania prawdy sam poprosił o wizytę w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

„Cenimy sobie też spotkania i liturgie lokalne, jak wczoraj w Sanktuarium Matki Bożej Kochawińskiej w Gliwicach, gdzie jezuici mogą się modlić i rozmawiać ze swym Generałem. Na świecie jest nas 16 tys., więc często się to nie zdarza” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jakub Kołacz SJ, prowincjał krakowski.

Dziś, po spotkaniu z dziećmi Jezuickiego Centrum Edukacji i zwiedzeniu nowego gmachu Szkoły Podstawowej w Nowym Sączu o. Sosa prywatnie modlił się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i odwiedził prowadzoną tu przez zakon bursę dla chłopców. Po południu, w parafii kolejowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, spotka się ze współbraćmi i odprawi Mszę dla młodzieży. W przyszłym tygodniu odwiedzi Gdańsk, Gdynię, Łódź Warszawę i Lublin.

Józef Polak SJ – Nowy Sącz

Za: www.vaticannews.va

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda