W Gietrzwałdzie zainaugurowano jubileuszowe uroczystości

W tym roku obchodzimy 140. rocznicę objawień Maryi w Gietrzwałdzie oraz 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej.

Główne uroczystości odbędą się 10 września, ale świętowanie zaczęło się już 21 kwietnia od pielgrzymki maturzystów z Warmii i Mazur.

– To nie przypadek, że jubileuszowe uroczystości rozpoczynają się przybycia młodych, to przecież oni są przyszłością Kościoła. Kościół potrzebuje ich radości i entuzjazmu – zaznacza ks. Radosław Czerwiński, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

W Gietrzwałdzie spotkało się kilkuset tegorocznych maturzystów z całej archidiecezji warmińskiej, wielu przybyło w pieszej pielgrzymce. – Właśnie tego nam teraz potrzeba. Nie książek, korepetycji, nauki. Do matury przygotowujemy się od naprawdę długiego czasu, wiedzę mamy na pewno. Teraz potrzeba nam spokoju i wyciszenia. W Gietrzwałdzie właśnie tego szukamy – twierdzi Michał.

Konferencję na podstawie słów św. Pawła z listu do Koryntian „ Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje” (1 Kor 10,23) wygłosił ks. kan. Tadeusz Marcinkowski. – W Biblii znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania, to jest źródło naszej mądrości. Przed wami matura – bardzo ważny egzamin, ale czekają też was kolejne niezwykle ważne egzaminy – te z życia – mówił ks. Marcinkowski.

Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył ks. inf. Adolf Setlak. Homilię wygłosił ks. kan. Paweł Rabczyński, rektor WSD MW Hosianum w Olsztynie. – Myślę, że większość z was usłyszy tutaj, w Gietrzwałdzie, delikatny głos Boga. Do każdego z nas Bóg przemówi, do każdego w inny sposób, ale na pewno będzie to głębokie, autentyczne przeżycie religijne – mówił do młodzieży ks. Rabczyński.

Ks. Setlak zachęcał młodych, by nie bali się powierzyć wszystkich swoich spraw Maryi, a przez Jej ręce Jezusowi. – Pamiętajcie: wzywajcie Ducha Świętego, bo On jest. Korzystajcie z Jego pomocy – mówił ks. Setlak.

Pielgrzymka maturzystów inauguruje cykl ważnych spotkań w Gietrzwałdzie. – Od 27 czerwca, przez trzy miesiące, 27 dnia każdego miesiąca będziemy gromadzić się, w godzinach popołudniowych, żeby ten dzień w sposób szczególny uczcić – mówił ksiądz Krzysztof Bielawny, dyrektor Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego i koordynator tegorocznych uroczystości.

15 sierpnia w Gietrzwałdzie odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie będzie połączone z pielgrzymką rodzin. Główne uroczystości odpustowe z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio oraz członkami Episkopatu Polski i władz państwowych zaplanowano na 10 września. Homilię podczas mszy świętej wygłosi prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

W tym roku do Gietrzwałdu przyjadą też dzieci pierwszokomunijne, politycy, chorzy, lekarze i pielęgniarki oraz osoby z problemami alkoholowymi. Pątnicy przybywający do sanktuarium będą mogli pomodlić się przy nowych kapliczkach różańcowych. Zostaną poświęcone 13 maja na znak duchowej łączności z Fatimą, która w tym czasie będzie przeżywała 100. rocznicę objawień. Od 27 czerwca do 16 września w Gietrzwałdzie będzie możliwość uzyskania specjalnego odpustu okolicznościowego.

Gość Niedzielny

Za: www.archiwarmia.pl