Home WiadomościZ kraju Gniezno: konferencja naukowa z okazji 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Gniezno: konferencja naukowa z okazji 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Redakcja

W Gnieźnie rozpoczęła się 12 listopada dwudniowa konferencja naukowa z okazji 800-lecia Franciszkańskiego Zakonu Święckich na ziemiach polskich. Wydarzenie wpisuje się w program jubileuszowych uroczystości i inicjatyw zorganizowanych m.in. na Jasnej Górze i w Krakowie.

Franciszkański Zakon Świeckich pojawił się na ziemiach polskich tuż po przybyciu na nie franciszkanów. Największy rozwój przeżywał w średniowieczu, zrzeszając ludzi różnych stanów i profesji, w tym także kapłanów, biskupów, kardynałów, a nawet papieży. Dziś wspólnota jest otwarta na wszystkich pełnoletnich katolików, którzy pragną naśladować św. Franciszka, żyjąc w stanie świeckich według ewangelicznych wartości.

Obecnie na świecie jest około 400 tysięcy tercjarzy, w tym ponad 6 tysięcy w Polsce skupionych w 544 wspólnotach w 18 regionach. Na konferencji w Gnieźnie reprezentowanych jest 7 z nich: szczeciński, poznański, wrocławski, opolsko-gliwicki, krakowski, warszawski i łódzki. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w gnieźnieńskim kościele franciszkanów, po której tercjarze przeszli do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, gdzie powitał ich m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Cieszę się, że wybraliście Gniezno na jedno z miejsc świętowania waszego jubileuszu” – mówił metropolita gnieźnieński podkreślając wielowiekową obecność i zakorzenienie franciszkańskiej duchowości w dziejach miasta. Jak przypomniał, franciszkanie przybyli tu w 1259 roku, sprowadzeni przez księcia kalisko-gnieźnieńskiego Bolesława Pobożnego i jego żonę bł. Jolentę, której relikwie przechowywane są w kościele ojców franciszkanów.

„Do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich należał też nasz długoletni pasterz, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, którego beatyfikacją wciąż się w Gnieźnie cieszymy i za nią dziękujemy” – podkreślił abp Polak życząc uczestnikom konferencji, by pogłębiła ona ich wiedzę, umocniła charyzmat, a nade wszystko poszerzyła serce, bo – jak mówił trawestując słowa św. Franciszka – „zawsze trzeba głosić Jezusa, a kiedy można, to także słowem”.

Obecnych witała też przełożona narodowa FZŚ s. Emilia Nogaj przyznając, że jubileuszowe obchody są okazją do lepszego zrozumienia charyzmatu franciszkańskiego oraz umacniania braterstwa.

„Formacja jest bardzo ważna na każdego chrześcijanina, a szczególnie w życiu franciszkanina świeckiego, dlatego zorganizowana została ta konferencja. Dzięki wykładom poznamy lepiej nasz zakon i pogłębimy naszą duchowość” – podkreśliła.

Kilka słów do zgromadzonych skierował też o. Wojciech Kulig, prowincjał gdańskiej prowincji franciszkanów konwentualnych pw. św. Maksymiliana Kolbe, który nawiązał do rozpoczętego w Kościele etapu diecezjalnego synodu. „Myślę, że św. Franciszek jest bardzo potrzebny na tej drodze – stwierdził. – Niech daje nam wskazówki, co my jako franciszkanie możemy do tej drogi dodać”.

Konferencję rozpoczął wykład prof. dr hab. Tomasza Jasińskiego z Wydziału Historii poznańskiego UAM, który przybliżył początki zakonu franciszkanów w Polsce. Wokół tego tematu, a także rozwoju i znaczenia III Zakonu koncentrują się także pozostałe prelekcje przygotowane przez znawców tematyki z różnych polskich uczelni, ośrodków naukowych i wspólnot franciszkańskich

Sympozjum potrwa do 13 listopada. Organizatorzy zapowiadają pokonferencyjną publikację, która będzie pierwszym wydawnictwem szczegółowo systematyzującym wiedzę nt. Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce.

bgk / Gniezno
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda