Home WiadomościZ kraju Godzinę modlitwy za uchodźców tygodniowo

Godzinę modlitwy za uchodźców tygodniowo

Redakcja

15 stycznia 2017, w 103. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy (ŚDMiU), w Kościele Akademickim KUL odbyła się Msza Św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Zadarko, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Po wspólnej Eucharystii odbyło się spotkanie z wiernymi i dyskusja, która była wstępem do konferencji “Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce”, która miała miejsce następnego dnia na KUL-u.

W homilii Biskup przypomniał słowa papieża Franciszka, że imigranci i uchodźcy stanowią część historii zbawienia. – Bóg chce w tych ludziach objawić swoją chwałę. Chce objawić swoich proroków, aby Jego zbawienie dotarło aż po krańce ziemi. Jest to tak wielkie i trudne wyzwanie, że dla wielu katolików duchownych i świeckich jest praktycznie niewykonalne – mówił biskup Zadarko.

Biskup zachęcił zebranych do codziennej modlitwy za uchodźców. Przypomniał wezwanie Franciszka z Wawelu, który w odpowiedzi na jego pytanie dotyczące kryzysu uchodźczego w Europie, prosił Polaków, aby modlili się godzinę tygodniowo w intencji uchodźców.

We wspólnej Eucharystii uczestniczyli ojcowie Andrzej Pietrzak SVD i Jacek Gniadek SVD, którzy byli jednymi z głównych organizatorów tegorocznych obchodów ŚDMiU w Lublinie.

Oprawę muzyczną przygotowały Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi ze wspólnoty w Lublinie.

Obcy w polskim Kościele – lęki i obawy

Następnego dnia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa z cyklu Colloquia inter gentes zatytułowana „Oblicza i wyzwania imigracji w Polsce”.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Teologii Fundamentalnej KUL (dr hab. Andrzej Pietrzak SVD) i werbistowskie Centrum Migranta Fu Shenfu [www.migrant.pl]

W wydarzeniu udział wzięli liczni prelegenci z całej Polski, którzy zajmują się tematyką uchodźców i migrantów zarówno od strony praktycznej jak i teoretycznej.

W ostatnich latach intensywny i systematyczny napływ uchodźców do Europy spowodował żywą dyskusję nad problematyką napływu imigrantów do Polski. Mam wrażenie, że poruszamy się obecnie w przestrzeni, gdzie krańcowe punkty są określone terminami: terrorysta i gość – stwierdził podczas konferencji bp Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Skrajne postawy i poglądy przeszkadzają katolikom w przyjmowaniu chrześcijańskiej postawy gościnności. Chrystus ma dziś twarz uchodźcy mimo, że my gmatwamy i mylimy pojęcia przerzucając się argumentami opartymi na lęku i emocjach – dodał bp Zadarko.

W ramach konferencji swoje wystąpienie miał także płk Andrzej Jakubaszek, dyrektor Komendy Głównej Straży Granicznej, który podkreślił, że migracja w Polsce ma w głównej mierze charakter legalny, co jest wyjątkiem na skalę europejską. Największą grupę migracyjną w naszym kraju stanowią obywatele Ukrainy. Polskie urzędy konsularne wydały prawie 2 mln wiz, z tego ponad 60 proc. zostało wydanych obywatelom Ukrainy.

Dr Grażyna Szymańska-Matusiewicz, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, która od wielu lat bada imigrację wietnamską w Polsce, podkreśliła, że jest ona określana jako wzorcowa. Wietnamczycy w Polsce są społecznością bardzo dobrze zreorganizowaną. Najstarsze wietnamskie stowarzyszenie powstało jeszcze w latach 80. tych ubiegłego wieku.

Tematem wykładu dr Jacka Gniadka SVD, werbisty i dyrektora Centrum Migranta Fu Shenfu w Warszawie, była dwustronna integracja wolontariuszy i imigrantów w ramach lekcji języka polskiego prowadzonych w Ośrodku Migranta. Według prelegenta istotnym warunkiem właściwej integracji jest zawsze przestrzeń wolności, którą gwarantuje własność prywatna. Przyjęcie obcego zakłada posiadanie przez przyjmującego na własność domu. – Przymusowa integracja ma miejsce wtedy, gdy rząd wpuszcza na teren państwa kogoś, kogo nikt nie przyjąłby na teren swojej posesji – podkreślił ojciec werbista.

Filmy z wykładów dostępne są www.migrant.pl:

[http://www.migrant.pl/index.php/pl/wiadomosci-menu/267-oblicza-i-wyzwania-imigracji-w-polsce-filmy-z-konferencji] oraz na kanale YouTube
[https://www.youtube.com/channel/UCNmId0SOBP6kcZ0ZLE-IWcw],

Źródło: www.migrant.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda