Góra Kalwaria-Marianki: otwarto Muzeum Bł. O. Stanisława Papczyńskiego

marianie.plW Górze Kalwarii na Mariankach w dniu 11 grudnia otwarto Muzeum Bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. Data otwarcia Muzeum nie była przypadkowa, bowiem 345 lat temu (11 grudnia 1670 roku) O. Stanisław Papczyński poprzez Oblatio wyraził pragnienie założenia Zakonu Księży Marianów od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Na uroczystość otwarcia przybyli zaproszeni goście, zarówno świeccy jak i duchowni, wśród których obecni byli marianie wraz z Przełożonym Polskiej Prowincji ks. Pawłem Naumowiczem MIC. Na pondniosłą chwilę przybyła również delegacja z Podegrodzia rodzinnej miejscowości Ojca Papczyńskiego wraz z ks. proboszczem Józefem Wałaszkiem.

Słowo powitania do zgromadzonych skierował ks. Jan Rokosz MIC dyrektor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich i nowo powstałego Muzeum. Wyjaśniając motywy powstania Muzeum, ks. dyrektor zwrócił uwagę na jego przesłanie, którym jest przybliżenie postaci i duchowości bł. Zakonodawcy.

W dalszej części uroczystości zebrani obejrzeli film pt. „Wieczernik Ojca Stanisława” ukazujący zarówno postać O. Papczyńskiego, jak również historię kościoła na Mariankach, miejsca tak ściśle związanego z marianami w Górze Kalwarii.

Następnie głos zabrał burmistrz miasta i gminy Góra Kalwaria pan Dariusz Zieliński, który dzieląc się osobistym doświadczeniem osoby bł. O. Stanisława podziękował marianom za ich posługę oraz owocną pracę na rzecz mieszkańców miasta i parafii.

Ks. Prowincjał natomiast dokonując oficjalnego otwarcia Muzeum Bł. Ojca Stanisława Papczyńskiego podziękował wszystkim przybyłym na doniosłą uroczystość. W szczególny zaś sposób słowa uznania Przełożony Prowincji skierował pod adresem całego zespołu, który pod kierunkiem ks. Jana Rokosza MIC przyczynił się do powstania Muzeum. Ks. Paweł Naumowicz MIC zwrócił także uwagę na aktualność przesłania bł. O. Papczyńskiego: szerzenie Misterium Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, modlitwa za zmarłych oraz Ewangelizacja, w dzisiejszych czasach pozostają zadaniami promującymi i podkreślającymi przede wszystkim troskę o godność każdej osoby ludzkiej od momentu jej poczęcia, po naturalny kres ziemskiego życia.

Następnie wszyscy zebrani udali się do nowo otwartego Muzeum, aby zaczerpnąć z duchowości bł. O. Stanisława.

Warto zaznaczyć, iż tego typu Muzeum poświęcone Błogosławionemu Założycielowi Marianów jest jak dotąd pierwszym i jedynym takim miejscem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

xas

Za: www.marianie.pl