Home WiadomościZ kraju Góra Św. Anny: doroczna pielgrzymka osób życia konsekrowanego diecezji gliwickiej i opolskiej

Góra Św. Anny: doroczna pielgrzymka osób życia konsekrowanego diecezji gliwickiej i opolskiej

Redakcja

W sobotę 11 maja na Górze Świętej Anny odbyła się doroczna pielgrzymka osób życia konsekrowanego diecezji gliwickiej i opolskiej. Gośćmi honorowymi pielgrzymki były dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. które zostały skierowane do pracy misyjnej w Polsce. Siostra Rosa Tcheza z Republiki Demokratycznej Konga. Kongijka żyje i pracuje w Polsce od 8 lat. opowiadała o swojej rodzinie i doświadczeniu chrześcijaństwa w rodzinnym kraju. – Początkiem jej powołania było spotkanie sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, które zajmowały się trędowatymi – ludźmi, którymi nikt się nie chce zajmować – mówiła. Po skończeniu liceum pracowała w szkole w odległej od domu i bardzo biednej okolicy. Brakowało jedzenia. Tam zdecydowała, że zostanie siostrą zakonną. Będąc w zakonie pracowała w szpitalu w Kinszasie, gdy wybuchła epidemia AIDS. – Wielu młodych codziennie umierało. Modliłam się i płakałam, płakałam – opowiadała s. Rose.

Potem m.in. przez 3 lata pracowała w Jezuickiej Służbie Uchodźcom – gdy z Rwandy uciekali ludzie przed rzeziami. Przez 5 lat żyła w największym slumsie w Afryce – w Nairobi. Ukończyła socjologię na uniwersytecie, była firmatorką młodych sióstr zakonnych w Kamerunie. W Kamerunie polecenie misyjne do Polski. Ale w Polsce czuję się dobrze, nie czuję się inna, choć jestem inna. Ludzie są bardzo życzliwi i pomocni. A Polska ma wciąż dużo źródeł wiary, mocnych punktów Kościoła: np. wspaniałe sanktuaria maryjne. Dla nas to pierwszy raz, kiedy afrykanki są w zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Zamościu- wspominała s. Rose Tcheza FMM.

Siostra Teresa Bui Thi Le z Wietnamu. Siostra Teresa mieszka w Warszawie i pracuję z Wietnamczykami, których uczy języka polskiego i katechezy. W moim kraju – mówiła – jest tylko 7% chrześcijan. Poczułam, że Pan Bóg mnie wzywa, dlatego powiedziała „tak” dla Niego – wyznała s. Terexa Lee z Wietnamu, ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi. Przygotowała prezentację, w której pokazała drogę jej życia, które rozpoczęło się w Wietnamie i kontynuowała jest w Polsce.

W bazylice św. Anny o godz. 14.00 została odprawiona Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył biskup Waldemar Musioł. Ks. Biskup wygłosił również okolicznościowe kazanie.

Po Mszy św. w jadalni Domu Pielgrzyma zorganizowano poczęstunek. Była to też okazja wzajemnego spotkania w chryzmatach zakonnych. Pielgrzymkę zakończono nabożeństwem majowym na kalwarii.

O. Błażej Kurowski OFM
Wikariusz biskupi

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda