Home WiadomościZ kraju Górka Klasztorna: jubileusz 50-lecia parafii, której centrum stanowi najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce

Górka Klasztorna: jubileusz 50-lecia parafii, której centrum stanowi najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce

Redakcja

„Głoszenie Ewangelii stworzyło chrześcijańską̨ kulturę̨, to znaczy cywilizację miłości” – podkreślił bp Jan Tyrawa. Ordynariusz diecezji bydgoskiej, przewodnicząc Mszy św. z okazji 50. rocznicy powstania parafii NMP Niepokalanie Poczętej w Górce Klasztornej, dodał, że „została stworzona pewna przestrzeń́, w której głosi się Ewangelię”.

W najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce – przed obrazem Królowej Krajny – modlili się przedstawiciele władz, ruchów stowarzyszeń, którzy wyrazili wdzięczność za pół wieli parafii.

Matka Boża objawiła się tutaj pasterzowi w 1079 r. – Od tego czasu sprawowana jest służba Boża. Nieustannie przybywają̨ pielgrzymi, korzystając z łask, które daje Matka Boża. Ona wciąż̇ oddziałuje i przyciąga ludzi. Cieszę się obecnością̨ każdego i zachęcam do modlitwy, by nasza wspólnota rozwijała się, wzrastała duchowo – powiedział proboszcz parafii w Górce Klasztornej ks. Piotr Lipski MSF.

Górka Klasztorna znajduje się w środku Krajny, na wzniesieniu porośniętym dębami. Dzisiaj to miejsce jest znane z cudownego obrazu oraz ze studzienki. Położony w jej pobliżu, przed krzyżem misyjnym, głaz z tablicą pamiątkową przypomina datę objawienia się Matki Bożej pastuszkowi pasącemu w gaju bydło. Było to pierwsze objawienie maryjne na ziemiach polskich – dwa miesiące po zamordowaniu w Krakowie biskupa Stanisława Szczepanowskiego.

Na miejscu obecnej świątyni stały inne kościoły. Pierwszy zbudowany został przez tzw. Braci Łobżeńskich w roku 1111 z dębowych bali, prawdopodobnie na polecenie króla Bolesława Krzywoustego. Pierwsza wzmianka o cudownym wizerunku Królowej Krajny, namalowanym w warsztatach bernardyńskich, pochodzi z 1680 roku.

Sanktuarium w 1923 zyskało nowych opiekunów – Misjonarzy Świętej Rodziny. Kapłani i bracia odnowili w tym miejscu życie religijne, które od ich przybycia nazwano Górką Klasztorną.

Wielokrotnie próbowano to miejsce wymazać ze świadomości Polaków. Działo się to m.in. w okresie protestantyzmu, podczas najazdu Szwedów, w czasach zaborów czy podczas II wojny światowej. To w Górce w okresie okupacji stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich.

Po wojnie zakonnicy powrócili do domu. Dziewięć lat później – w 1954 roku – toruński artysta malarz prof. Jerzy Hoppen namalował obraz Matki Bożej Góreckiej, który w czerwcu 1965 został ukoronowany przez Prymasa Tysiąclecia.

Dzisiaj Górka Klasztorna jest kojarzona z maryjnością i męczeństwem, które wciąż owocuje. Upamiętnieniem trudnych momentów jest również Misterium Męki Pańskiej odgrywane od 1984 roku dzięki pomysłowi ks. Jana Czekały MSF. Wydarzenie każdego roku (oprócz ostatnich dwóch lat związanych z pandemią) przyciąga rzesze pielgrzymów.

Miejsce to w 1971 r. stało się siedzibą parafii. Od 1983 r. w Górce Klasztornej odbywał się Festiwal Piosenki Religijnej „Maria Carmen”, zastąpiony później przez Góreckie Dni Młodości. Mieści się tu również referat powołań oraz siedziba Apostolstwa Dobrej Śmierci.

W 2015 roku Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej – Królowej Krajny w Górce Klasztornej otrzymało tytuł bazyliki mniejszej. Uroczystości pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka połączono z obchodami 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej.

jm / Górka Klasztorna
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda