Home WiadomościZ kraju „Harcerze w Dolinie Miłosierdzia”

„Harcerze w Dolinie Miłosierdzia”

Redakcja

Koncertem „Siewców Lednicy” 8 września 2023 roku w pallotyńskiej Dolinie Miłosierdzia rozpoczęła się 41 Ogólnopolska Pielgrzymka ZHR na Jasną Górę. Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać pieśni dobrze znane z czuwań lednickich, a także popularne pieśni maryjne. Koncert zakończył się wspólną modlitwą oraz kapłańskim błogosławieństwem.

9 września 2023 roku w odbyło się otwarcie wystawy “Czuwajcie Mt 24, 42. Biała Służba 1983-2023. Harcerskie spotkania z Ojcem Świętym”. Tytuł wystawy jest nawiązaniem do słów Jezusa wypowiedzianych do Apostołów w Ogrodzie Oliwnym, ale także do przesłania skierowanego przez św. Jana Pawła II do wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze w 1983 roku. To wtedy właśnie po raz pierwszy pełniona była Biała Służba. Wystawa stanowi przypomnienie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II podczas pielgrzymek do Polski, na Litwę, Łotwę, Ukrainę, ale także spotkań w Rzymie z harcerstwem ze świata – z USA, Wielkiej Brytanii, Australii czy Kanady. W wystawie upamiętnione zostały także podróże apostolskie papieża Benedykta XVI do Polki w roku 2006 oraz papieża Franciszka w 2016 roku do  Polsce, w 2018 na Litwie i w 2019 do  Panamy. Pomysłodawcą i realizatorem wystawy jest Fundacja Caritas Super Omnia Est. Wydarzenie zostało zrealizowane przy współpracy z pallotyńskim Sekretariatem ds. Bożego Miłosierdzia. 

Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja okolicznościowego albumu pod tym samym tytułem oraz konferencja naukowa. W pierwszej części wzięli udział: Piotr Stawicki (komendant BS 83), Marek Jędrzejewski (komendant Pielgrzymki 1998, komenda BS 87), prof. Kazimierz Wiatr (przewodniczący ZHR 2004-2006, komenda BS 87). 

Druga część konferencji zatytułowana była „Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski w niemieckich obozach zagłady”. Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 w Chełmży. W dniu 21 marca 1927 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego, do 2 Pomorskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego w Chełmży (Hufiec Toruń). 26 czerwca 1927 złożył przyrzeczenie Harcerskie (krzyż harcerski L. 632 seria XXXII). W następnym roku, będąc już drużynowym, uczestniczył w zlocie środowiska chełmżyńskiego z okazji Dnia Harcerza.  W czerwcu 1931 w Chełmży zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. 14 marca 1937 przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława W. Okoniewskiego. Najpierw pełnił obowiązki sekretarza i kapelana biskupiego, a od 1 lipca 1938 wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. 11 września 1939 został aresztowany przez Gestapo wraz z wszystkimi księżmi ze swojej parafii. Był więźniem m.in. obozu koncentracyjnego w Stutthofie oraz Dachau. Podczas udzielania tej dobrowolnej pomocy chorym współwięźniom sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 do jego śmierci. 

W konferencji wzięli udział: Zygmunt Jaczkowski, siostrzeniec błogosławionego, oraz dr Robert Zadura, historyk. Po konferencji odbyła się prezentacja publikacji pt. „Guziki sutanny. Błogosławiony S.W. Frelichowski w opowieści postulatora procesu beatyfikacyjnego” autorstwa bp. Sławomira Odera.

Wystawę “Czuwajcie Mt 24, 42. Biała Służba 1983-2023. Harcerskie spotkania z Ojcem Świętym”. można oglądać w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie do 4.10.2023 roku. Wstęp wolny.

Ks. dr Mariusz Marszałek SAC
Sekretariat ds. Bożego Miłosierdzia

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda