Home WiadomościZ kraju Harmęże. Gala wręczenia nagrody św. Maksymiliana

Harmęże. Gala wręczenia nagrody św. Maksymiliana

Redakcja

6 stycznia 2019 r. o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury już po raz trzeci odbędzie się Gala wręczenia Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego za zaangażowanie w działalność ewangelizacyjną i apostolską w diecezji bielsko-żywieckiej. Nagrodą jest kopia figurki “Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną
i apostolską.

W programie będzie można także wysłuchać wykładu Pani Teresy Wątor-Cichy na temat: „Duchowni z pomocą więźniom Obozu Auschwitz” oraz zobaczyć projekcję filmu Michała Kondrata „Dwie Korony”.

Nagrodą św. Maksymiliana Marii Kolbego jest kopia figurki “Matki Bożej zza drutów”, którą zwycięzcy wręczy Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. bp. Roman Pindel. Oryginalna figurka maryjna znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy “Matki Bożej zza drutów”.

Figurka powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie KL Auschwitz w 1940 roku więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Był to jego dowód wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa za niesioną przez niego pomoc materialną osadzonym w obozie. Ks. Grohs w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę “Matki Bożej zza drutów” do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei przekazał figurkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdyż uznał, że miejsce jest dla “Matki Bożej zza drutów” najbardziej odpowiednie. Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę, przepasana jest góralską krajką, a wieńcząca głowę gwiaździsta korona również zawiera motywy góralskie.

Oświęcimskie Centrum Kultury znajduje się na ul. Jędrzeja Śniadeckiego 24. Wstęp wolny.

o. Arkadiusz Bąk OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda